Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Ce mă sfătuiți pentru a avea cheltuieli cât mai mici cu succesiunea după părinți. Mama a decedat acum 7 ani iar tata de o luna. Sunt singurul copil .Ce acte imi sunt necesare, Este necesar și sucesiunea după mama ? Îmi trebuie și martori ?
Ca sa aveti costuri cat mai mici trebuia sa fi dezbatut succesiunea dupa mama in termen de 2 ani de la data decesului. Asa, costurile vor creste, pentru ca va trebui sa achitati catre stat un impozit de 1% din masa succesorala.
Daca bunurile au fost dobandite de parinti in timpul casatoriei, da, trebuie dezbatute succesiunile dupa ambii parinti si chiar daca sunteti unicul copil.
Da, va trebuie si 2 martori.
Iar pentru documentele necesare, adresati-va unui birou notarial din localitatea unde parintii au avut ultimul domiciliu.
Scutiti impozitul de 1 % daca dezbateti succesiunea in 2 ani de la deces.

Adresati-va unui birou notarial unde s-a aflat ultimul domiciliu al defunctului.

Succes.
Mergeți la mai multi notari si întrebați cât va costa.
Exista diferente care pot fi semnificative.
Ambele succesiuni trebuie dezbătute.
Costurile succesiunii vi le poate spune doar un notar,trebuie dezbatute ambele succesiuni.Mai intai succesiunea dupa mama si apoi cea dupa tata.