Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce ma sfatuiti?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce ma sfatuiti?

Vreau sa imi schimb locul de munca, si vreau sa stiu prin ce modalitate sa solicit desfacerea vechiului contract de munca. Eu asi dorii trasfer sau lichidare la zi si nu preaviz.
Ce consecinte negative asi putea intampina daca SC nu doreste asta.
cum asi putea proceda?
Buna seara. Institutia transferului nu mai exista in dreptul muncii din 2003. Puteti sa depuneti o cerere de incetare a contractului de munca cu acordul partilor. Angajatorul trebuie sa fie de acord cu cererea dvs. Daca nu este de acord, puteti pleca doar prin demisie, cu respectarea preavizului legal. Daca mai aveti ceva zile de concediu odihna, puteti sa solicitati angajatorului sa va permita sa le efectuati pe perioada preavizului.
Multumesc de raspuns

cum se procedeaza cu lichidare la zi, pt.ca nu asi vrea preaviz?
ar putea sa ma dea in judecata?
C.o. nu mai am pt.ca m/am pregatit pentru acest moment.

Nu cunosc conceptul de "lichidare la zi". Si nu inteleg care ar fi motivul pentru care v-ar da angajatorul in judecata.
Stati de vorba cu angajatorul, poate vrea sa plecti prin acordul partilor incepand de maine.daca nu va intelegeti depuneti demisia , dar trebuie sa faceti preavizul...
pentru incetarea c.m. unilateral asi putea motiva o culpa a angajatorului intrucat nu cred ca vor fi de acord cu incetarea contractului de munca prin acordul partilor.