Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfat pentru achiziția unui apartament având ca act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfat pentru achiziția unui apartament având ca act de proprietate un contract de întreținere

Bună ziua, eu și soția mea ne am îndrăgostit de un apartament și am dori să-l achiziționam. Proprietarul actual având ca act de proprietate un contract de întreținere făcut cu mătușa (de grad îndepărtat) lui acum 3 ani. Dânsa era căsătorită și făcuse cu soțul ei un testament prin care cel care deceda primul lasă apartamentul celuilalt neavând moștenitori.

Mătușa nu mai e de câteva luni, iar proprietarul actual are doar acest contract de întreținere (notarul nostru explicând ca dacă ar fi avut un testament de la mătușa către el ca ii lasă apartamentul, acel testament ar fi acoperit contractul de întreținere și deci ar fi acoperit proprietarul de orice contestație în viitor).

Întrebarea noastră e următoarea: dacă noi cumpărăm acest apartament, ce riscuri ar fii pentru noi dacă într-o buna zi se trezește o ruda îndepărtată și contesta bunul ne fiind făcută nicio moștenire? Il ataca pe actualul proprietar? Ne ataca pe noi? Riscam sa pierdem apartamentul?

Va mulțumim mult pentru orice informație și sfat.
Contractul de intretinere nu este titlu de proprietate,proprietatea se poate dobandi prin:succesiune,vanzare-cumparare,donatie,
Contractul de intretinere este prin esenta translativ de proprietate.
Chiar nu era necesar ca in plus, matusa sa mai lase si un testament.
Proprietarul a prestat intretinere (deci cu titlu oneros), in schimbul imobilului.
E ca si cum ar fi o vanzare, numai ca "pretul" a fost achitat sub forma asigurarii celor necesare traiului.
Cine si ce sa conteste?
"Contestatul" (in limbaj popular) nu poate fi facut decat de mostenitorii rezervatari (parinti, sot si descendenti).
Parintii matusii nu cred ca mai sunt in viata, este vaduva, iar copii presupun ca nu are.
Va garantez ca nu o sa trezeasca neamuri de-a 7-a spita sa conteste intretinerea. Iar daca o fac, sunt sanse zero.
Intrebarea e: inainte de incheierea contractului de intretinere, matusa a dezbatut mostenirea dupa sot?

DAN POPESCU a scris:

Contractul de intretinere nu este titlu de proprietate,proprietatea se poate dobandi prin:succesiune,vanzare-cumparare,donatie,

Domnule avocat, sunteti intr-o eroare majora.
Contractul de intretinere este act de proprietate, in baza caruia se inscrie dreptul de proprietate la Carte funciara.
Intabularea și extrasul de carte funciara din decembrie sunt ok și nu apare nimic. Timp ce mătușa era în viata apărea pe cartea funciara uzufruct ul viager iar după dispariția dânsei acel uzufruct a dispărut lăsând curata cartea funciara pe numele lui.

Când soțul a decedat acum 13 ani înainte se făcuse un testament reciproc între ei stipuland ca nu au copii și ca apartamentul rămâne celui în viata.

Noi ne întrebam dacă ar exista o ruda chiar și de gradul 10, poate solicita moștenire? În cazul ala ce se întâmplă pentru noi? Noi trebuie sa l despăgubim? Trebuie sa ii cedam apartamentul?
Aici e toată teama noastră, sa nu ne trezim într-o buna zi pierzând apartamentul.
1. Testamentul nu este act de proprietate.
Matusa trebuia sa dezbata succesiunea dupa sot, in baza testamentului devenea unic mostenitor si proprietar pe tot si mai departe incheia acel contract de intretinere.
Au fost parcursi acesti pasi?
In contractul de intretinere, la paragraful cu modul de dobandire al imobilului ce scrie?
"Eu subsemnata am dobandit apartamentul....cum?"
2. Potrivit Codului civil, au vocatie la mostenire numai rudele pana la gradul 4 inclusiv.
Deci nu o sa se trezeasca nici o ruda de gradul 10.
3. Tocmai v-am scris mai sus cum, de cine si in ce conditii se poate "ataca" un testament.
Art. 1093 Cod civil
Persoanele care pot cere reducţiunea
"Reducţiunea liberalităţilor excesive poate fi cerută numai de către moştenitorii rezervatari, de succesorii lor, precum şi de către creditorii chirografari ai moştenitorilor rezervatari."

Art. 1087 Cod civil
Moştenitorii rezervatari
"Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului."
Adica sotul (care e mort), copiii (care nu exista) si parintii (care sunt si ei morti).