Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... descoperire de cont sau card BRD
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

descoperire de cont sau card BRD

Tatal meu avea o descoperire de cont, pe contul de salar la BRD , acesta a decedat, iar cei de la contabilitate /financiar MAI au "vorbit" la banca BRD spunanand ca descoperirea trebuie achitata de catre mama, unii spun ca acest tip de "credit" este asigurat.
De obicei exista asigurarea de viata pentru creditele ipotecare, nu pentru un simplu card de credit. Daca aveti asigurare, cititi contractul sa vedeti in ce conditii asiguratorul acopera datoriile. Mostenitorii (copii, parinti, sotie, etc.), daca accepta mostenirea, inseamna ca au acceptat atat activul (bunurile, banii detinuti, etc.) cat si pasivul mostenirii (datoriile, indiferent unde exista aceste si sunt dovedite cu acte).
e vorba de asigurarea contului, nu de viata.
Nu există o astfel de asigurare, numită a contului. Dacă soția decedatului a acceptat moștenirea, prin acest accept a preluat și datoriile către bancă ale soțului. Banca în calitate de creditor își va recupera creanța numai din bunurile moștenite, nu din bunurile personale ale soției supraviețuitoare.
Dapix, utilizator