Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie si Titlu Executoriu pentru plati deja efectuate
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie si Titlu Executoriu pentru plati deja efectuate

Buna ziua,

Am primit in posta o somatie si un titlu executoriu pentru obligatiunile fiscale pentru PFA din Decembrie 2017, mai exact:
21.05.03.02 Contributii de asigurari sociale de sanatate [...]
21.03.12 Contributii de asigurari sociale de stat datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente[...]

Suma totala indatorata: 750 lei

Numai ca eu am efectuat in termen aceste plati (pe ghiseul.ro) pe 20 Dec, si am si dovada platii pe email.
Mentionez ca am efectuat tot atunci si plata pentru:
03.01.01 Impozit pe venituri din activitati independente[...] - 1220 lei
...insa doar aceasta plata nu figureaza ca datorie.

Ce este de facut? Este suficient sa prezint dovada platii la ANAF pentru a rezolva problema, sau trebuie actionat in instanta titlul executoriu?

Multumesc mult,
Alex
alexhartan, utilizator
Este necesara prezentarea dovezii de efectuare a platii catre ANAF, insa nu este suficienta. Pe cale de consecinta, va trebui formulata si o contestatie impotriva titlului executoriu.
Multumesc pentru raspuns. Se pare ca totul a fost o eroare in sistemul lor pe luna decembrie. S-a rezolvat cu o vizita la ANAF.