Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea tatalui in germania

1. Buna seara am si eu o nelamurire din punct de vedere juridic , a situtatiei unui minor, care este in intretinerea tatalui , M-D dar in germania !!! deci minorul invata in germania , la scoala are 16 ani si este in clasa 9 .
2. Sotia ia are in intretinere la Faculatate in Romania fata in varsta de 22 de ani ,si e studenta , Divosrtul se afla pe rolul la sectorul 5 Buc , ambii parinti au domiciliul in germania
cum vedeti din punct de vedere juritic aceasta situatie .
( A ) se ia in calcul doar minorul ca si intretinere si ca viata sociala ?
( B ) sau se ia in calcul si copilul major care are 22 de ani si este student ?
Va multumesc
Dan Mihai, utilizator
Numai copilul minor se ia in doscutie, pt el se va hotari pensie, modul de exercitare a autoritatii parintesti, locuinta copilului.
Fata trebuie sa actioneze separat in nume propriu si sa ceara pensie de intretinere.
va multumesc din suflet Raspusnul este de nota 10 , daca va sa spun ca fosta sotia strange chitante si arata ca ia o intretive pe fata de 22 de ani care ia avea deaja un servici in germania si a zis ca nu vr , sa mai munceasca cu ( 9,50) euro pe ora .
Iar cum am o datorie imensa si o promisiune fata de cel mic de 16 ani , Doamna Av. gi-jane2 am costuri cu el imense in Germania scoala , scolala de soferi ma costa 2000 de euro , dup aceia costurile de zi cu zi mancare heine toate sunt scumpe ca in germania in euro nu mai stiu unde sa o scot la capat ,
va multumesc pentru raspuns doamne ajuta sa fie asa cum ati spus .
Dan Mihai, utilizator
La stabilirea obligației de întreținere se au în vedere toti cei întreținuti daca se depun dovezi.
DOAR NUMAI PENTRU CEI MINORI ??? SAU SI PENTRU CEI MAJORI
PENTRU CA CEL MAJOR ARE 22 DE ANI POATE MUNCI SINGUR SA SE INTRETINA ? EU ASA VAD DOMNULE AVOCAT NUSTIU MA SCUZATI .
Dan Mihai, utilizator
Potrivit art. 499 NCC alin 3 ``Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani``.