avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea tatalui in germania

1. Buna seara am si eu o nelamurire din punct de vedere juridic , a situtatiei unui minor, care este in intretinerea tatalui , M-D dar in germania !!! deci minorul invata in germania , la scoala are 16 ani si este in clasa 9 .
2. Sotia ia are in intretinere la Faculatate in Romania fata in varsta de 22 de ani ,si e studenta , Divosrtul se afla pe rolul la sectorul 5 Buc , ambii parinti au domiciliul in germania
cum vedeti din punct de vedere juritic aceasta situatie .
( A ) se ia in calcul doar minorul ca si intretinere si ca viata sociala ?
( B ) sau se ia in calcul si copilul major care are 22 de ani si este student ?
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
Dan Mihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:09, 19 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Numai copilul minor se ia in doscutie, pt el se va hotari pensie, modul de exercitare a autoritatii parintesti, locuinta copilului.
Fata trebuie sa actioneze separat in nume propriu si sa ceara pensie de intretinere.
va multumesc din suflet Raspusnul este de nota 10 , daca va sa spun ca fosta sotia strange chitante si arata ca ia o intretive pe fata de 22 de ani care ia avea deaja un servici in germania si a zis ca nu vr , sa mai munceasca cu ( 9,50) euro pe ora .
Iar cum am o datorie imensa si o promisiune fata de cel mic de 16 ani , Doamna Av. gi-jane2 am costuri cu el imense in Germania scoala , scolala de soferi ma costa 2000 de euro , dup aceia costurile de zi cu zi mancare heine toate sunt scumpe ca in germania in euro nu mai stiu unde sa o scot la capat ,
va multumesc pentru raspuns doamne ajuta sa fie asa cum ati spus .
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
Dan Mihai, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La stabilirea obligației de întreținere se au în vedere toti cei întreținuti daca se depun dovezi.
DOAR NUMAI PENTRU CEI MINORI ??? SAU SI PENTRU CEI MAJORI
PENTRU CA CEL MAJOR ARE 22 DE ANI POATE MUNCI SINGUR SA SE INTRETINA ? EU ASA VAD DOMNULE AVOCAT NUSTIU MA SCUZATI .
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
Dan Mihai, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit art. 499 NCC alin 3 ``Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani``.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara pentru 2 copii minori Cretu44 Cretu44 Buna ziua, as dori prin intermediul dumneavoastra sa mi se raspunda la urmatoarea intrebare: In perioada imediat urmatoare eu si sotia mea urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara Mariiovladu Mariiovladu Daca copilul a intrerupt cursurile scolare avand varsta de 17 ani(avand pensie alim)...si la anul cand implineste 18 ani si vrea sa mearga din nou la ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara ContSters425153 ContSters425153 Buna ziua, am un copil in intretinere ,cu varsta de 22 ani,dupa divort,care este student la facultatea de medicina si casatorit ,tinerii casatoriti dorind sa ... (vezi toată discuția)