Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un copii minor care se afla in intretinerea tatalui in germania

1. Buna seara am si eu o nelamurire din punct de vedere juridic , a situtatiei unui minor, care este in intretinerea tatalui , M-D dar in germania !!! deci minorul invata in germania , la scoala are 16 ani si este in clasa 9 .
2. Sotia ia are in intretinere la Faculatate in Romania fata in varsta de 22 de ani ,si e studenta , Divosrtul se afla pe rolul la sectorul 5 Buc , ambii parinti au domiciliul in germania
cum vedeti din punct de vedere juritic aceasta situatie .
( A ) se ia in calcul doar minorul ca si intretinere si ca viata sociala ?
( B ) sau se ia in calcul si copilul major care are 22 de ani si este student ?
Va multumesc
Dan Mihai, utilizator
Da, copilul cel mare trebuie intretinut, numai ca fata trebuie sa ceara pe cale separata, nu in cererea de divort, daca o depune sotia. Sotia dvs, nu poate cere pensie si pt fata. Bineinteles ca fata poate cere in nume propriu.
De asemenea, si mama e obligata sa contribuie la intretinerea copilului care va ramane cu dvs.
Deci ambii parinti veti intretine ambii copii.
Va puteti intelege ca pensiile sa se compenseze si fiecare sa intretina copilul care e la el, sau mai dati dvs o diferenta pt fata ca aveti salariul mai mare.
Pt scoala de soferi, ma scuzati, poate s-o faca la 18 ani in Romania, iar dupa ce obtine aici permisul, mai face acolo ce trebuie facut ( ore de legislatie si examen) ca sa il obtina pe cel german.