Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... modificarea clauzelor contractului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

modificarea clauzelor contractului

În conformitate cu modificarile legislative impuse de HG nr.846/2017, respectiv cresterii orei de manoperala la valoarea de 11,4 lei/h incepand cu 01.01.2018, se poate modifica clauzele unui contract ”Executie lucrari”, in speta - modificarea valorii orei de manopera?
Puteti notifica beneficiarului lucrarii intentia dvs. de modificare a contractului, sens in care se poate incheia un act aditional la contract care sa prevada aspectul care va intereseaza.
Speta expusa de catre Dvs implica analiza contractului la care faceti referire si in functie de care se poate stabili sau nu incidenta dispozitiilor anterior mentionate. Este posibil ca, pentru o astfel de modificare sa pierdeti un contract. Totul tine de maniera de abordare a renegocierii, pentru ca in final, vorbim despre o renegociere contractuala chiar daca urmeaza sa incheiem un "simplu" act aditional.
ContSters454516, utilizator