Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnarea facturii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnarea facturii

Buna ziua,
Am o intrebare legata de facturi:
1.)In momentul cand se semneaza o factura de primire, asta insemana ca esti de acord cu suma respectiva de pe ea?
2.)Cum se procedeaza cand nu esti de acord cu suma scrisa pe o factura de la un furnizor?
Buna ziua,
Ce se intampla in cazul in care nu vrei sa semnezi o factura (pentru ca nu esti de acord cu ea) iar cel care a facut-o vrea sa o trimita prin scrisoare recomandata? Esti obligat sa iei scrisoarea de la postas, dar in acest caz inseamna si ca ai fost de acord cu factura sau poti sa refuzi scrisoarea si in aces caz, ce se poate intampla?
ati putea face o adresa prin care explicati motivele care va determina sa refuzati factura ( in tot sau in parte ), cu referire la acele art din contract care prevad anumite clauze de conformitate ale serviciului sau marfii prestate etc. si tot in acea adresa solicitati emiterea facturii de storno total sau partial la factura nr... , si eventual puteti conditiona si plata vreunei sume ( daca e ceva de platit ) de primirea facturii de corectie
Magda Staicu a scris:

ati putea face o adresa prin care explicati motivele care va determina sa refuzati factura ( in tot sau in parte ), cu referire la acele art din contract care prevad anumite clauze de conformitate ale serviciului sau marfii prestate etc. si tot in acea adresa solicitati emiterea facturii de storno total sau partial la factura nr... , si eventual puteti conditiona si plata vreunei sume ( daca e ceva de platit ) de primirea facturii de corectie
Multumesc pentru raspuns, insa nu pot sa fac nici o adresa pentru ca in contract nu se precizeaza ce se intampla in caz de refuz al facturii, iar contractul incheiat cu firma respectiva nu este unul de prestari servicii, nici de vanzare marfa, deci nu pot sa fac o contestatie din acest punct de vedere. Pur si simplu am descoperit o greseala la o factura mai veche de la firma respectiva si acum vreau sa-mi deduca din factura curenta, suma care s-a incasat in plus. Sper ca am fost mai explicita.