avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnarea facturii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnarea facturii

Buna ziua,
Am o intrebare legata de facturi:
1.)In momentul cand se semneaza o factura de primire, asta insemana ca esti de acord cu suma respectiva de pe ea?
2.)Cum se procedeaza cand nu esti de acord cu suma scrisa pe o factura de la un furnizor?
Cel mai recent răspuns: serena82 , utilizator 12:53, 23 Octombrie 2009
Buna ziua,
Ce se intampla in cazul in care nu vrei sa semnezi o factura (pentru ca nu esti de acord cu ea) iar cel care a facut-o vrea sa o trimita prin scrisoare recomandata? Esti obligat sa iei scrisoarea de la postas, dar in acest caz inseamna si ca ai fost de acord cu factura sau poti sa refuzi scrisoarea si in aces caz, ce se poate intampla?
ati putea face o adresa prin care explicati motivele care va determina sa refuzati factura ( in tot sau in parte ), cu referire la acele art din contract care prevad anumite clauze de conformitate ale serviciului sau marfii prestate etc. si tot in acea adresa solicitati emiterea facturii de storno total sau partial la factura nr... , si eventual puteti conditiona si plata vreunei sume ( daca e ceva de platit ) de primirea facturii de corectie
Magda Staicu a scris:

ati putea face o adresa prin care explicati motivele care va determina sa refuzati factura ( in tot sau in parte ), cu referire la acele art din contract care prevad anumite clauze de conformitate ale serviciului sau marfii prestate etc. si tot in acea adresa solicitati emiterea facturii de storno total sau partial la factura nr... , si eventual puteti conditiona si plata vreunei sume ( daca e ceva de platit ) de primirea facturii de corectie
Multumesc pentru raspuns, insa nu pot sa fac nici o adresa pentru ca in contract nu se precizeaza ce se intampla in caz de refuz al facturii, iar contractul incheiat cu firma respectiva nu este unul de prestari servicii, nici de vanzare marfa, deci nu pot sa fac o contestatie din acest punct de vedere. Pur si simplu am descoperit o greseala la o factura mai veche de la firma respectiva si acum vreau sa-mi deduca din factura curenta, suma care s-a incasat in plus. Sper ca am fost mai explicita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract inserat pe verso-ul facturii ZERATUL ZERATUL Readuc in discutie subiectul legat de facturi emise de catre o societate comerciala catre o alta societate comerciala, care au inserat pe verso un contract de ... (vezi toată discuția)
Documente in caz de marfa la terti ARIANA_2007 ARIANA_2007 Am urmatorul caz. Am incheiat un contract de prestare servicii cu un partener. Eu ii furnizez materiale iar el imi ofera mana de lucru pentru montaje diverse. ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de receptie produse ContSters56278 ContSters56278 Vreau sa va cer parerea referitor la un model de proces verbal \"compus\" de mine deoarece Ordinul 3412/2008 contine doar modele ref la investitii nu si in ... (vezi toată discuția)