Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile salariale obtinute in instanta pot fi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile salariale obtinute in instanta pot fi anulate?

Bun gasit. Sunt salariat bugetar, am beneficiat de spor de confidentialitate pana in aprilie 2010. Apoi, sporul a fost sistat. Am formulat actiune in instanta si am castigat plata in continuare a sporului, precum si plata sumelor restante. Daca noua lege a salarizarii bugetarilor nu mai prevede acordarea acestui spor, il mai pot primi in continuare (ca drept salarial castigat)? Care ar fi temeiul juridic cu care ma pot apara in caz de nevoie? Multumesc
cristina2008, utilizator
Daca facem o comparatie intre perceperea taxelor pentru emisiile poluante si schimbarea denumirii de fiecare data cand Ro a fost sanctionata la CEDO, pentru ca ulterior sa pretinda aceeasi suma dar sub o alta denumire,
sa nu va mire daca in cuprinsul noii legi de salarizare nu va mai fi prevazuta acordarea sporului si veti fi nevoit sa formulati o noua cerere avand ca obiect obligarea angajatorului la acordarea sporului de care ati beneficiat pentru o anumita perioada.
Cu stima,