Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sunt obligat sa fac test poligraf ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sunt obligat sa fac test poligraf ?

Am luat ceva de la o firma , am fost "descoperit" , am inapoiat prejudiciul, dar sefu vrea mi-a spus ca nu trebuie sa platesc nimic , doar ca trebuie sa dau obligatoriu test poligrafic sa vada daca am mai "imprumutat" ceva.
M-a pus sa dau declaratie scrisa cu ce sa intamplat , ce si cum si ca vreau sa dau testu-l. Eu fiind in nestiinta ca nu este obligatoriu , am semnat declaratia,
Intrebare : pot sa nu ma prezint cand voi fi chemat ? fara sa suport vre-o consecinta legala ?
(P.S mi s-a spus ca daca iese pozitiv o sa plateasca ei toate costurile , daca iese negativ o sa le suport eu.)
Din cate m-am informat , se poate "pica" chiar daca nu esti neaparat vinovat, eu sunt o fire mai emotiva (cand vorbesc cu un sef, sau cu un politist, ma balbai sau incep sa tremur, chiar daca nu am facut nimic . Daca aceste cauze pot duce la "picarea" testului pot fi acuzat de ceva in instanta ? )
Multumesc anticipat!
Daca nu va prezentati cu avocat ca sa discutati cu ei si refuzati testul fara sa va prezentati chiar si singur va vor considera probabil vinovat si e posibil sa faca demersuri judiciare.
De aceea v-am spus ca ar fi bine sa vada ca sunteti aparat corespunzator si nu o victima sigura in fata organelor judiciare.