Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data limita de acordare salarii de drept la incetarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data limita de acordare salarii de drept la incetarea CIM?

Buna ziua.

Revin cu o mare rugaminte.Perioada preaviz 14.09.2009-12.10.2009.
Acordarea salariilor in cadrul firmei la data de 25 si respectiv 10 ale lunii urmatoare.
Pe 25 septembrie am ridicat avansul lunii.Pe data de 10 oct.urma sa primesc lichidarea lunii septembrie iar pe data de 13 oct.restul de bani pentru preavizul din oct,zile c.o. neefectuate si salariile compensatorii,daca am calculat eu bine.Pe 10 oct nu mi sa dat lichidarea luni sept.deoarece sa gresit cumva la calculul salariului(au spus ei)urmand sa-i primesc pe 13 oct impreuna cu celelalte drepturi,insa ma anuntat inca o data ca nu o sa primesc salariile compensatorii.Am spus ok stiind ca oricum urmeaza sa actionez in instanta si pentru alte drepturi neacordate sau acordate nelegal conform CIM.
Pe data de 12 oct am sunat la firma pentru a intreba daca ma pot prezenta in urmatoarea zi pentru a-mi ridica atat banii cat si decizia de incheere a CIM.De data aceasta mi sa spus ca voi primi bani si decizia pe 25 oct odata cu plata avansului salariatilor activi deoarece avand incheiat CIM cu ei plata salariului meu nu este o prioritate,firma avand alte plati personale mai urgente de onorat.
Acum ce sa fac?Sa mai insist sau sa astept sa-mi primesc drepturile la data care o vor ei?In instanta pot mentiona si aceasta intarziere ca rea credinta,patronul considerand important faptul ca-mi da acesti bani nu si data la care mi da.

multumesc inca o data

leonora #-o
Decizia de incetare se comunica in 5 zile de la perfectare. Daca ati incetat pe 12, pe data de azi, 16.10 ar fi trebuit sa va dea decizia de incetare, daca nu, viciu de procedura, se poate ataca.
Drepturile aferente lunii septembrie, se achita, dupa cum am citit, cel tarziu pe 10 octombrie, deci ar fi trebuit sa vi le ofere.
Drepturile salariale lunii octombrie si alte drepturi la incetarea cim, se vor achita, fie pe 25 oct. fie, cel tarziu pe 10 noiembrie.
Multumesc pentru raspuns dar drepturile salariale cuvenite la incetarea CIM nu ar fi normal sa fie achitate imediat dupa incetarea contractului?Nu-si are locul aici Art.156 CM?Puteti sa mai imi spuneti si daca, ca firma privata era obligata la plata sporului de vechime?

leonora
leonora a scris:

Multumesc pentru raspuns dar drepturile salariale cuvenite la incetarea CIM nu ar fi normal sa fie achitate imediat dupa incetarea contractului?Nu-si are locul aici Art.156 CM?Puteti sa mai imi spuneti si daca, ca firma privata era obligata la plata sporului de vechime?

leonora

Putea, dar nu este obligata. Insa este obligata sa le achite cel tarziu in luna urmatoare celei in care s-a lucrat.
Despre ce vechime in munca vorbim si despre ce salariu si functie, ca sa imi pot da seama daca s-a platit sau nu.
In orice caz, conf.CCMUN sporul de vechime se include in salariul negociat. Acesta contine sporuri, daca, este > decat salariul min.pe econ pentru functia detinuta.

Doina Elena, Consultant resurse umane
Nu voi vorbi de normalitate, ci de legalitate si sunt cu totul de acord cu namiru in privinta acordarii drepturilor salariale.

In ceea ce priveste acordarea sporului de vechime, instantele de judecata admit cererile salaritilor care solicita acordarea sporului daca angajatorul nu face dovada includerii acestuia in salariile angajatilor.

Daca avetI incheiat CCM la nivel de unitate in care este prevazut sporul de vechime, va veti intemeia pretentiile pe dispozitiile din contract.

Daca nu aveti incheiat un asemenea contract, veti invoca prevederile corespunzatoare din CCM la nivelul ramurii in care va incadrati sau, in lipsa, de prevederile art. 41 alin. (3) lit. d) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010: "Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt: (...) d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;".

Dupa cum observam, CCMUN instituie un spor minim de 5% la salariu, spor pe care il puteti solicita daca prin contracte subsecvente celui national nu aveti prevederi mai favorabile si daca aveti cel putin 3 ani vechime in munca.

Daca aveti o vechime de peste 20 de ani, solicitati instantei obligarea paratei la acordarea sporului de 25%.

Dupa cum observam, CCMUN nu cuprinde o grila de sporuri si pentru salariatii cu vechime de peste 3 ani si pana la 20 de ani, lasand posibilitatea partenerilor de la nivelurile subsecvente sa stabileasca o astfel de grila pe categorii de vechime in munca si sa le cuprinda in CCM-urile de la aceste niveluri.
Gabriela CHIRAZOF, Avocat
Pe 01 oct.2009 am ajuns la 11 ani de munca realizati in aceast companie,acesti ani fiind vechimea totala.M-am angajat la ei la varsta de 20 ani in oct.1998.Pana anul trecut,iunie sau iulie,nu-mi amintesc sigur,toti angajatii am fost muncitori necalificatii incadratii cu salariul minim pe economie.Anul trecut am terminat un curs de receptioner-distribuitor.Ajungand la un numar foarte mare de ore pe luna (230-250),datorita programului de lucru si nevoi patronului de a mai lucra si-n timpul liber,i-am cerut acestuia sa ne modifice functia si salariul de incadrare in CM.Dupa multe incercarii de lamurire,practic trebuia sa inteleaga ca nu ne da cu nimic mai mult,am reusit sa-l convingem.Asa am ajuns ca,in luna iunie-iulie sa am si eu functia de receptioner-distribuitor si un salariu de incadrare de 1350 lei, in actul aditional fiind trecute schimbare functie si schimbare salariu de incadrare.Nu sa pomenit nimic de spor de vechime incadrat in acest salariu.Daca as dori sa vad si eu CCM al unitatii unde ar trebui sa apelez? La firma nu am nici o sansa.Exista la ITM o copie a acestuia?Ma interesa daca sunt trecute acele salarii compensatorii si nr.lor.

Va multumesc mult pentru raspunsurii.

leonora