Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soțul supraviețuitor poate renunță la partea lui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soțul supraviețuitor poate renunță la partea lui din moștenire în favoarea unuia dintre fii?

Buna ziua!
Sotul supravietuitor poate renunta la partea sa din mostenirea dupa sot in favoarea unuia dintre fii? Sunt 5 copii, insa 2 dintre ei vor sa o duca pe sotia supravietuitoare la notar pentru ca aceasta sa renunte la partea ei in favoarea lor astfel defavorizandu-i pe ceilalti 3. Ce se poate face?

Pe langa asta, sotul supravietuitor e bolnav si are prea putine momente in care este lucida. Poate notarul sa spuna ca este sau nu lucida in momentul in care se intocmeste renuntarea? Pot contesta ceilalti copii actul de renuntare in favoarea doar a unora dintre fii pe motiv de lipsa de discernamant? Ce se poate face? Medicul de familie este prieten cu cei 2 fii care doresc sa-i insele pe ceilalti.
Multumesc frumos.
Manuela Rășină, administrator
Nu exista "renuntare in favoarea". Se renunta pur si simplu. Partea celui care renunta urmeaza a fi impartita in mod egal intre ceilalti mostenitori.