Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca am handicap gr.ll ce reducere am pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca am handicap gr.ll ce reducere am pentru desachidere de succesiune?

Buna ziua!Sint Georgeta si am probleme de succesiune cu sora mea.Dupa decesul parintilor,mostenim una casa de locuit,teren arabil vie,loc de gradina in spatele curtii.Sora mea nu este de acord sa-mi dea nimic din casa si sint nevoita sa o chem in instanta.Daca am handicap de gr.ll as dori sa stiu ce reducere am ,de taxe sau in ce Lege se incadreaza reducerea?Va multumesc:(
buna ziua!
daca faceti dovada ca nu aveti posibilitatea achitarii taxei de timbru, instanta va poate scuti dar trebuie sa solicitati acest lucru si sa anexati acte doveditoare.
Succesiunea se dezbate in fata notarului public sau la instanta de judecata! Normal, in calitate de fiice ale defunctilor parinti, nu puteti fi inlaturata de la mostenire in niciun fel daca nu exista vreun testament care sa stipuleze altceva! In ceea ce priveste taxa de timbru judiciar, ar exista o posibilitate de scutire de la plata acesteia in conditiile legii.