Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Accident de traseu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Accident de traseu

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un accident suferit cu biclicleta( fara avea echipament de protectie pentru deplasarea cu bicicleata) pe drumul de intoarcere de la servici pe traseul inscris in fisa de protectia muncii si in timpul aferent acestei activitati este considerat accident de traseu atat timp cat societatea asigura transportul angajatilor cu autobuze.
Va multumesc.
acinom a scris:

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un accident suferit cu biclicleta( fara avea echipament de protectie pentru deplasarea cu bicicleata) pe drumul de intoarcere de la servici pe traseul inscris in fisa de protectia muncii si in timpul aferent acestei activitati este considerat accident de traseu atat timp cat societatea asigura transportul angajatilor cu autobuze.
Va multumesc.

Da, se considera accident de munca, in cazul in care ati fost corect echipat, pentru prevenirea pericolelor. Cititi si L. 319/2006 si HG 1425/2006.
daca accidentul a fost pe traseul normal de deplasare, inauntrul duratei mentionate de angajat in fisa, in urma cercetarii evenimentului poate fi inregistrat ca accident de traseu. Nu conteaza daca angajatul era echipat corespunzator sau nu. Angajatul trebuia instruit asupra regulilor de circulatie pe drumurile publice si consemnat in fisa de instruire.
daca nu avea echipament de protectie...? societatea nu-l poate obliga pe salariat sa-si cumpere casca omologata pentru deplasarea cu bicicleta, adica nu poate dispune de banii salariatului si nu-i poate impune sa-si cumpere. Tot ce poate face pentru a preveni accidentele de traseu este sa aduca la cunostinta lucratorilor regulile de circulatie si, lucratorul prin semnarea fisei de instruire, confirma ca a luat la cunostinta ceea ce i s-a prelucrat. deci este accident de traseu indiferent daca avea echipament de protectie sau nu!!!!! si bineinteles daca evenimentul s-a produs pe traseu si inauntrul duratei din fisa.