avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL D 50% profit reinvestit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL D 50% profit reinvestit

Va rog sa ma ajutati.
O societate infiintata in aprilie 2017 de tip SRL D care la finele anului 2017 obtine profit 2.000,00 lei are obligatia conform art 4 lit c) din OUG 6/2011 actualizata sa reinvesteasca ( in anul 2018) 50% din profit (1.000,00 lei) chiar daca nu a accesat ajutorul financiar nerambursabil? In ce se poate reinnvesti? Se pot inregistra in fondul de rezerva al societatii si pentru ce pot fi utilizati ?
Cel mai recent răspuns: Danielabiris77@yahoo.com , utilizator 14:29, 19 Ianuarie 2018
Daca nu reinvestiti OUG 6 / 2011 precizeaza asa:

Art. 9. - (1) Facilităţile acordate prin program se consideră acordate necuvenit şi se recuperează potrivit legii în următoarele situaţii:
b) când microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant nu a îndeplinit una dintre obligaţiile prevăzute la art. 4 lit. b) şi c);

Facilitatiile le gasiti la art 5. Reinvestire inseamna in principiu in imobilizari.
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil

Va multumesc mult.
Ioan Petru Butariu a scris:

Daca nu reinvestiti OUG 6 / 2011 precizeaza asa:

Art. 9. - (1) Facilităţile acordate prin program se consideră acordate necuvenit şi se recuperează potrivit legii în următoarele situaţii:
b) când microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant nu a îndeplinit una dintre obligaţiile prevăzute la art. 4 lit. b) şi c);

Facilitatiile le gasiti la art 5. Reinvestire inseamna in principiu in imobilizari.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutiri srl-d monica69 monica69 Am infiintat un SRL-D si deocamdata am optat doar pentru scutirea de la plata contributiei de asigurari sociale.As dori sa stiu daca pana la sfarsitul anului ... (vezi toată discuția)
Scutiri srl-d monica69 monica69 Daca pana la sfarsitul anului SRL-D nu obtine profit trebuie sa restituie contributia de asigurari sociale trecuta la scutiri? (vezi toată discuția)
Reinvestirea a 50% din profit in cazul unei societati de tip srl d Danielabiris77@yahoo.com Danielabiris77@yahoo.com Anul trecut am infiintat o societate de tip SRL -D Conform ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării ... (vezi toată discuția)