Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reinvestirea a 50% din profit in cazul unei societati ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reinvestirea a 50% din profit in cazul unei societati de tip SRL D

Anul trecut am infiintat o societate de tip SRL -D
Conform ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 6/2011 pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii debutanţi în afaceri art 4 litera c) :
" În afara obligaţiilor stabilite prin actele normative în vigoare, aplicabile oricărui operator economic, microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant are şi următoarele obligaţii specifice:
c) să reinvestească anual cel puţin 50% din profitul realizat în anul fiscal precedent;
Daca nu se reinvesteste OUG 6 / 2011 precizeaza asa:

Art. 9. - (1) Facilităţile acordate prin program se consideră acordate necuvenit şi se recuperează potrivit legii în următoarele situaţii:
b) când microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant nu a îndeplinit una dintre obligaţiile prevăzute la art. 4 lit. b) şi c)" .
Acum ne aflam in situatia in care in anul 2017 am obtinut un profit de 8000 lei.
50% reprezinta 4000 lei si intelegem ca pana la finalul anului trebuie sa reinvestim aceasta suma care a fost inregistrata la alte rezerve in contabilitatea societatii.
Problema noastra este ca am obtinut opinii diferite cu privire la bunurile pe care societatea trebuie sa le achizitioneze in sensul ca valoarea fiecarui bun achizitionat trebuie sa depaseasca suma de 2500 lei pt a putea fi considerate o reinvestire.
Intentionam sa achizitionam de exemplu rafturi metalice pt magazinul in care se vand materiale de constructii conform activitatii desfasurate de societate. Aceste rafturi metalice nu depasesc valoare de 2500 lei/raft . ..sau intentionam sa achizitionam scule pt. activitati de finisaje interioare necesare in activitate conform cod caen al societatii. Aceste scule/unelte nu depasesc valoarea de 2500 lei/ bun fara tva.
Va rugam sa ne ajutati pt ca nu mai stim cum este corect sa procedam a.i. sa nu ajungem in situatia in care sa achizitionam ceva in ideea reinvestirii si in fapt sa ne trezim ca nu este corect ..
Un punct de vedere primit pe acest site a fost ca " Reinvestire inseamna in principiu in imobilizari." PUTETI SA DETALIATI MAI MULT .
VA ROG.
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
george-neagu, moderator
Conform Ordin 1802/2014 (Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate) este considerat mijloc fix:

138. - Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii economice viitoare şi deţinute pe o perioadă mai mare de un an. Ele trebuie evaluate la costul de achiziţie sau la costul de producţie, cu respectarea prevederilor prezentei subsecţiuni.

Acea limita de care ati amintit este doar pt calculul amortizarii fiscale reglementate in Codul Fiscal la art. 28 si nu are legatura cu incadrarea unui bun ca mijloc fix. Astfel, poate fi mijloc fix si un bun cu valoare de 1000 lei, important e sa genereze beneficii economice viitoare şi sa fie deţinute pe o perioadă mai mare de un an:

(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
(21) În cazul unei imobilizări corporale care la data intrării în patrimoniu are o valoare fiscală mai mică decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, contribuabilul poate recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Inteleg astfel ca pot achiziționa bunuri necesare pentru desfasurarea activității societatii ca de exemplu am achizitionat casa de marcat cu jurnal electronic valoare de achizitie conform factura 1200 lei cu tva... intentionam de asemenea sa achizitionam 3 rafturi metalice pt magazin valoare totala 1000 lei , diverse scule/unelte pt desfasurarea activitatii de vernisaj interior in val de 1800 lei. Astfel 50% din profitul aferent anului 2017 adica 4000 lei se poate considera corect reinvestit? .
Va rog sa imi raspundeti a.i. sa ma pot verifica pe mine daca am inteles corect. Nu sunt contabil dar ma străduiesc sa inteleg. Multumesc frumos.
Ioan Petru Butariu a scris:

Conform Ordin 1802/2014 (Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate) este considerat mijloc fix:

138. - Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii economice viitoare şi deţinute pe o perioadă mai mare de un an. Ele trebuie evaluate la costul de achiziţie sau la costul de producţie, cu respectarea prevederilor prezentei subsecţiuni.

Acea limita de care ati amintit este doar pt calculul amortizarii fiscale reglementate in Codul Fiscal la art. 28 si nu are legatura cu incadrarea unui bun ca mijloc fix. Astfel, poate fi mijloc fix si un bun cu valoare de 1000 lei, important e sa genereze beneficii economice viitoare şi sa fie deţinute pe o perioadă mai mare de un an:

(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
(21) În cazul unei imobilizări corporale care la data intrării în patrimoniu are o valoare fiscală mai mică decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, contribuabilul poate recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol.

Da, ati inteles corect. Succes!
Va multumesc foarte mult. !