avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... invatatoarea a aruncat la gunoi jucaria copilului !!
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

invatatoarea a aruncat la gunoi jucaria copilului !!

Buna ziua,
Baietelul meu in varsta de 6,1 ani este la clasa pregatitoare si la fel ca ceilalti copii din clasa a luat de acasa niste catuse de jucarie de plastic
deoarece se intelesese cu alti baietei sa se joace de-a politistii.
Cand m-am dus sa-l iau l-am gasit trist si plans deoarece...." tatii,doamna mi-a aruncat catusele la gunoi si le-au luat gunoierii "...
Intrebarea mea este daca aceasta invatatoare avea dreptul sa-i arunce jucaria sau trebuia sa io ia si sa mi-o predea mie ?
Din punctul meu de vedere consider ca a facut o mare greseala din punct de vedere moral,deontologic,baietelul meu fiind de-a dreptul traumatizat de acest gest venit din partea invatatoarei !
O pot trage la raspundere pentru gestul facut ?
Specific ca a doua zi invatatoarea si-a cerut scuze in fata lui pentru ceea ce facuse !

Multumesc
Cel mai recent răspuns: AdinaIP , utilizator 14:17, 5 Februarie 2018
Daca in regulamentul scolii la care invata fiul dvs apare faptul ca un copil nu poate aduce obiecte de acasa decat in cazuri speciale atunci cel tras la raspundere veti fi dvs. Noi nu avem voie cu jucarii personale la scoala. Dincolo de asta, ceea ce puteti face este sa ii cereti invatatoarei sa ii cumpere alte catuse copilului.
Ultima modificare: Vineri, 19 Ianuarie 2018
AdinaIP, utilizator
Tuturor copiilor li se permite sa vina cu jucarii de acasa la aceasta scoala la clasele pregatitoare !
intrebarea mea era vis a vis de gestul invatatoarei, respectiv de a ii arunca jucaria la gunoi. !
Invatatoarea preda copiilor, ei invata de la ea sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca dar si despre conduita si etica.
Deci ?
Cel mai bine adresati-va directorului institutiei! Este cel mai in masura sa ia masuri in acest caz!

calomniat a scris:

Tuturor copiilor li se permite sa vina cu jucarii de acasa la aceasta scoala la clasele pregatitoare !
intrebarea mea era vis a vis de gestul invatatoarei, respectiv de a ii arunca jucaria la gunoi. !
Invatatoarea preda copiilor, ei invata de la ea sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca dar si despre conduita si etica.
Deci ?

In esenta,intrebarea mea are in vedere gestul invatatoarei despre care nu vad nici-un cuvintel !


Invatatoarea este un angajat al unei institutii care nu se manageriaza singur, tine de director. Daca dansa a incalcat reguliile institutiei va fi trasa la raspundere de catre director, nu de catre dvs. Dvs doriti sa va razbunati sau sa clarificati situatia?

Alte discuții în legătură

Incident la scoala ramona2018 ramona2018 Buna ziua. Copilul meu este in clasa a I si recent, m-am confruntat cu o situatie inedita. La una dintre ore, a cerut voie la baie de 3 ori (acasa mi-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Copil orfan marginalizat la scoala de catre invatatoare Lacd Lacd Buna ziua! Am nevoie de parerea Dvs. intr-o problema mai delicata, acesta este si motivul ptr care m-am hotarat sa va scriu. De 6 ani, eu impreuna cu familia ... (vezi toată discuția)
Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât verbal, cât și fizic. unde pot face o plângere penală? marinica71 marinica71 am un baietel in clasa a 4-a si vineri 20.04.2018 d na invatatoare l a batut in cap cu un caiet de 48 f pana acesta s a rupt.pe o fetita a tras o de par iar pe ... (vezi toată discuția)