Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului

Salut as avea o intrebare din pacate tatal meu impreuna cu mine pe seara in juru orelor 18 si 20 am consumat 2.5 bere din care 1 l eu si tatal meu 1.5 l urmand ca pe la 23 si un pic sa ne ducem la somn urmand ca la ora 4 sa plecam care prahova pe drum cu 6 m pana a intra pe autostrada A 1 la pitesti in curba tatal meu a pierdut controlul volanului din cauza mazgai pe jos urmand ca masina sa fie avariata pe partea dreapta la locu faptei a ajuns si un echipaj rutier ni sa cerut actele si din intamplare i sa pus si aparatul echilotest si a iesit o alcolemie de 0.54 sa dat delaratii etc cat tatalui meu i sa retinut permisul si i sa facut dosar de cercetare penală avand in vedere ca de 23 de ani de cand are permisul de conducere nu are nici o abatere rutiera ce as vrea sa stiu eu daca acel permis de conducere se mai poate recupera amenda si ce riscuri sunt va rog ajutatima cu sfaturi va multumesc frumos
mady92, utilizator
Buna seara as dori sa va intreb . O persoana din familia mea a patit ceva de genu identic , Acea persoana a avut 0.43 in aerul expirat . Ce sanse sunt sa scape ? Si ce va pati si pe ce perioada i se va suspenda permisul . Va multumesc mult daca imi raspundeti .