avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O mulțime de contracte pentru reînnoirea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O mulțime de contracte pentru reînnoirea autorizației de funcționare a unui mic magazin. Este normal să se ceară atât de multe?

Buna seara, revin cu alte intrebari, pentru reinnoirea acordului de functionare a unui magazin mic de 35 mp, domeniul de activitate comert cu amanuntul al imbracamintei se cer o gramada de acte( cica din 2016): contract cu o firma de salubritate( eu nu produc gunoi, eventual doua trei harti sau o punga de gunoi la n zile sau luni), apoi planul punctului de lucru intocmit de cate un proiectamt autorizat, autorizatia sau negatia de la isu, dovada indeplinirii conditiilor prevazute de O.G. 20/1994 privind masurile pentru reducerea roscului seismic al constructiilor existente
Este normal sa se ceara asa ceva pentru un simplu acord pentru desfasurarea exercitiilor comerciale?
Adica toate acestea genereaza costuri suplimentare mari
Va multumesc
P.S.: In cazul in care nu le am pe acestea nu pot sa activez ca si magazin( fara acest acord)
Va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: SebastianTM , utilizator 18:21, 20 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pentru raspuns, asa este, aveti perfecta dreptate, nu o sa intru in polemica taxelor si a impozitelor care sunt foarte multe si unele care nu isi au locul, in speta, e adevarat, dar nu cred ca este cazul sa platesc o expertiza tehica pentru seism la toata cladirea, eu nu sunt proprietar de cladire si nici de spatiu, o expertiza costa cateva mii de euro...deci exluzand partea acesta si parerea mea si cea cu salubritatea( in cele din urma cu siguranta o sa ma conformez tuturor regulilor, ca de fiecare data, ca asa suntem noi cei mici, avem, nu avem...ne sacrificam..sunt o persoana cinstita,onesta si corecta din toate punctele de vedere☺
Noi ne sacrificam pentru un vis, un ideal, un tel, un scop, dar statul? Cu ce ne ajuta? Intrebare retorica☺ la urma urmei e un mic magazin de haine second hand si sunt incadrat ca unul mare sau o companie mare,unde exista putere su bani,scuze pentru exprimarea libera a gandurilor si simtamintelor mele,noi,curand nu o sa mai avem bani de platit toate acestea daca se tot schimba legislatia si taxele
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
SebastianTM, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract salubrizare lucamatei lucamatei Buna ziua, Am urmatoarea problema. Am subinchiriat un spatiu comercial de la o firma (chiriasa la randul ei). Cand am mers la primarie sa obtin autorizatia de ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli comune asociatie doar_eumike doar_eumike e normal ca in lista de intretinere sa apara la cheltuilei comune - si taxa pe gunoi- al magazinelor de la parterul blocului? noi avem 4 magazine dintre ... (vezi toată discuția)
Magazin in apartament Vladimir03 Vladimir03 Buna ziua, Daca cineva stie...un magazin care are sediul intr-un apartament si are inscrise la intretinere 3 persoane cum isi plateste gunoiul...la fel ca ... (vezi toată discuția)