Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculează o indemnizație creștere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculează o indemnizație creștere copil dacă am avut un P.F.A. si cele 12 luni sunt constituite din 6 luni in care am avut venit si 6 luni in care nu am avut venit?

Precizez ca la PFA plateam impozit in functie de venit (Nu aveam un impozit impus anual de ANAF.). Dosarul de indemnizatie copil mi-a fost respins pe motiv ca în anul 2016 nu am avut venit, deși PFA-ul era activ. Situatie: data nasterii copilului: 9 Aprilie 2017 . Momentul închiderii PFA-ului: Iulie 2016.. Din iulie 2015 pana in 31 decembrie 2015 am avut venituri, iar din ianuarie 2016 până în iulie 2016 nu am avut nici un venit. Am gasit in Ordin 1474 din 2011 C. 14. Referitor la persoanele care au fost inregistrate la ANAF. si au avut venituri pe minus. (În 2016).Acolo zice ca aș avea dreptul la 600 lei. ...... Functionara mi-a respins dosarul pe motiv ca in 2016 desi aveam pfa activ nu am avut venit. Eu vreau sa stiu daca are dreptate sau nu. Si daca nu are , cum contest si care ar fi calculul indemnizatiei (600 lei sau se face media venitului din cele aproximativ 6 luni din 2015? Va multumesc mult pentru timpul acordat .. sper sa ma puteti ajuta.
Gabrielmarian1986, utilizator