avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculează o indemnizație creștere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculează o indemnizație creștere copil dacă am avut un P.F.A. si cele 12 luni sunt constituite din 6 luni in care am avut venit si 6 luni in care nu am avut venit?

Precizez ca la PFA plateam impozit in functie de venit (Nu aveam un impozit impus anual de ANAF.). Dosarul de indemnizatie copil mi-a fost respins pe motiv ca în anul 2016 nu am avut venit, deși PFA-ul era activ. Situatie: data nasterii copilului: 9 Aprilie 2017 . Momentul închiderii PFA-ului: Iulie 2016.. Din iulie 2015 pana in 31 decembrie 2015 am avut venituri, iar din ianuarie 2016 până în iulie 2016 nu am avut nici un venit. Am gasit in Ordin 1474 din 2011 C. 14. Referitor la persoanele care au fost inregistrate la ANAF. si au avut venituri pe minus. (În 2016).Acolo zice ca aș avea dreptul la 600 lei. ...... Functionara mi-a respins dosarul pe motiv ca in 2016 desi aveam pfa activ nu am avut venit. Eu vreau sa stiu daca are dreptate sau nu. Si daca nu are , cum contest si care ar fi calculul indemnizatiei (600 lei sau se face media venitului din cele aproximativ 6 luni din 2015? Va multumesc mult pentru timpul acordat .. sper sa ma puteti ajuta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
Gabrielmarian1986, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum se comunică o decizie de respingere de acordere indemnizație crestere copil? Gabrielmarian1986 Gabrielmarian1986 Copilul mi s-a nascut in 09.04 2017. Am avut un P.F.A. din 2014. Venitri am avut pana in decembrie 2015. .P.F.A.-ul l-am avut deschis pana in iunie 2016. Nu ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil (venituri din pfa + salariu) Esimona Esimona Buna ziua, As vrea sa ma ajutati intr-o situatie: in cazul in care o femeie naste, iar cu 12 luni in urma a fost PFA si angajata, iar pe o perioada de 3 luni ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie nou-nascut ytsejam ytsejam Buna ziua, Sotia are i.i. (intrepr. individ.) care desfasoara activitate neintrerupta de aprox. 5 ani si avem un copil nascut in 3 ianuarie 2016. Sotia nu a ... (vezi toată discuția)