Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In ce conditii se acorda pensia de urmas????
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In ce conditii se acorda pensia de urmas????

Mama mea are in prezent o pensie de 700 lei,pensie limita de varsta,iar tatal meu a decedat in anul 1996 fiind si el pensionar la aceea vreme.
Se incadreaza mama mea la pensie de urmas?Daca raspunsul este pozitiv ce trebuie sa faca pentru a-si obtine acest drept?
VA MULTUMESC!
Daca mama dvs. are pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de Legea nr. 19/2000 pentru obtinerea pensiei de urmas poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Ati spus foarte putine, asa ca o sa redau mai jos prevederile art. 67, art. 68 si art. 69 din Legea nr. 19/2000.

ART. 67
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.
ART. 68
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
ART. 69
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 67 si la art. 68 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Eu banuiesc ca mama dvs. indeplineste conditiile prevazute la art. 67, alin. (1). Atentie, pensia de urmas inseamna aproximativ jumatate din pensia tatalui dvs. (sau, corect spus, jumatate din punctajul mediu anual al tatalui).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Daca mama dvs. are pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de Legea nr. 19/2000 pentru obtinerea pensiei de urmas poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Ati spus foarte putine, asa ca o sa redau mai jos prevederile art. 67, art. 68 si art. 69 din Legea nr. 19/2000.

ART. 67
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.
ART. 68
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
(2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca, a unei boli profesionale sau tuberculozei si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3).
ART. 69
Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 67 si la art. 68 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie.

Eu banuiesc ca mama dvs. indeplineste conditiile prevazute la art. 67, alin. (1). Atentie, pensia de urmas inseamna aproximativ jumatate din pensia tatalui dvs. (sau, corect spus, jumatate din punctajul mediu anual al tatalui).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ma scuzati,dar revin si va mai spun ca din data de 08.02.1986 au fost casatoriti legal iar tatal meu a decedat in data de 31.12 1996.Daca se incadreaza la unul dintre articole va rog ce demersuri ar trebui sa fac si ce documentatie trebuie intocmita?
CU RESPECT SI VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Nu este nicio problema. :)
Inseamna ca mama dvs. indeplineste conditiile prevazute la art. 67, alin. (2) din Legea nr. 19/2000, respectiv poate beneficia de pensie de urmas pe toata durata vietii intrucat a implinit varsta standard de pensionare iar durata casatoriei a fost mai mare de 10 ani. Cuantumul pensiei de urmas va fi diminuat corespunzator, pentru fiecare luna / an in minus fata de durata prevazuta la alineatul 1, de 15 ani.

Acte necesare pentru pensia de urmas:
- cerere tip (gasiti la casa de pensii);
- certificatul de deces (original si copie);
- actul de identitate al solicitantului;
- carnet de munca (original si copie);
- livret militar (original si copie);
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul;
- talonul de pensie al decedatului.
Eu va sugerez sa intrebati la casa de pensii ce acte trebuie exact, ele difera de la caz la caz. Cererea impreuna cu actele doveditoare se depun de catre mama dvs. la casa de pensii.

Nu uitati sa spuneti mamei dvs. sa precizeze in cerere ca opteaza pentru primirea cuantumului celui mai avantajos, conform art. 74 din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Nu este nicio problema. :)
Inseamna ca mama dvs. indeplineste conditiile prevazute la art. 67, alin. (2) din Legea nr. 19/2000, respectiv poate beneficia de pensie de urmas pe toata durata vietii intrucat a implinit varsta standard de pensionare iar durata casatoriei a fost mai mare de 10 ani. Cuantumul pensiei de urmas va fi diminuat corespunzator, pentru fiecare luna / an in minus fata de durata prevazuta la alineatul 1, de 15 ani.

Acte necesare pentru pensia de urmas:
- cerere tip (gasiti la casa de pensii);
- certificatul de deces (original si copie);
- actul de identitate al solicitantului;
- carnet de munca (original si copie);
- livret militar (original si copie);
- acte de stare civila ale solicitantului si ale urmasilor din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul;
- talonul de pensie al decedatului.
Eu va sugerez sa intrebati la casa de pensii ce acte trebuie exact, ele difera de la caz la caz. Cererea impreuna cu actele doveditoare se depun de catre mama dvs. la casa de pensii.

Nu uitati sa spuneti mamei dvs. sa precizeze in cerere ca opteaza pentru primirea cuantumului celui mai avantajos, conform art. 74 din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
VA MULTUMESC FRUMOS