Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ICCJ-revizuire - eroare incadrare juridica a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ICCJ-revizuire - eroare incadrare juridica a Presedintelui

La revizuirea unei hotarari recurs (respins, nefondat, fara a evoca fondul) potrivnica cu alta Apel, acceptata de parti, cererea a fost respinsa ca tardiv introdusa, raportand depunerea cererii la Pronuntarea deciziei recurs de "respins, nefondat" si nu la comunicare hotarare.
Respins cu art. 322 si 324 cpcv punct.7 alin.2 si nu acceptata cu alin.1.
Cum prin respingere recurs nu s-a intrat pe fond deci nu s-a judecat nimic, la Pronuntare, nu se stia ca la redactare instanta va face o eroare la redactarea deciziei (omis jumatate text hotar nou) - hotar granituire, ce ve genera situatia de hotarare potrivnica. Raportarea teremen se face corect la comunicare - fata de care m-am incadrat in termen.
Cum se mai poate ataca? Contestatia in anulare s-a respins deasemenea ca nefondat. Multumesc.
Nu mai poate fi atacata pentru ca revizuirea a fost indreptata impotriva unei decizii defintive si revocabile data in calea de atac a recursului.