Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de revizuire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de revizuire

Buna ziua,

Am pierdut un proces pe fond, drept pentru care am declarat recurs care si acesta a fost respins. Decizia instantei de recurs a fost un" copy-paste" a hotararii instantei de fond, aceasta din urma luand in cosiderarea doar probele depunse in baza carora instanta de fond a pronuntat hotararea.
In intampinarea pe care a formulat-o partea adversa in recurs a depus la dosar un inscris (dovada incheierii unui contract) pe care eu nu il aveam deoarecea acesta cu rea credinta nu mi-a dat si mie un exemplar. Instanta de recurs, prin decizia care a pronunta-o nu a luat deloc in considerare acest inscris, l-a ingnorat in totalitate, desi, dupa opinia mea ar fischimbat situatia in totalitate.
Intrebarea mea este daca este indicat sa fac cerere de revizuire a hotararii judecatoresti in baza art 322 alin 5 Cod civil, avand in vedere faptul ca acel inscris a fost retinut de partea potrivnica, a fost incheiat cu mult inainte de pronuntarea hotararii judecatoresti, a aparut dupa pronuntarea hotararii judecatoresti de catre instanta de fond, insa a aparut cand s-a judecat recursul, recurs in care insa a fost ingnorat in totalitate.

Multumesc
Situaţia prezentată de dvs. pare a se încadra în motivul de revizuire prevăzut de art. 322, alin 5 din Codul de procedură civilă.
Termenul prentu exercitarea căii de atac în cazurile prevăzute de Art. 322 pct. 5,curge din ziua în care s-au descoperit înscrisurile ce se invocă .
Eu nu am inteles impotriva carei hotarari doriti sa formulati revizuire. Am senzatia, insa, ca, fata de dispozitiile art. 322 Cod procedura civila, cererea dvs. de revizuire este inadmisibila. Prima hotarare este o hotarare ramasa definitiva in instanta de fond, deci nu in apel sau prin neapelare. Hotararea instantei de recurs ar trebui sa evoce fondul, insa eu am senzatia ca recursul a fost respins ca nefondat - situatie in care revizuirea este inadmisibila.
Art. 322
Revizuirea unei hotarari ramasa definitiva in instanta de apel sau prin neapelare, precum si a unei hotarari data de o instanta de recurs atunci cand evoca fondul, se poate cere in urmatoarele cazuri:
..............................

Dispozitiile art. 322 Cod procedura civila se refera limitativ la doua categorii de hotarari definitive, pronuntate de instanta de apel si prin neapelare, si la o singura categorie de hotarari irevocabile, cele ale instantelor de recurs prin care s-a evocat fondul.