Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren agricol

Buna ziua, Vreau sa cumpar un teren agricol de 500 mp. Actele pe care le-am primit de la proprietar sunt: Titlu de proprietate pe numele tatalui proprietarului din 1994 cu 500mp, un Pv de vanzare cumparare scris de mana unde scrie ca se vinde 100 mp vecinului si contrasemnat si de doi martori in 1998, Act de donatie in 2004 in care tatal ii doneaza proprietarului 500 mp si extras de carte funciara 2018 unde apare proprietarul in cota 1/1 pe 500mp dobanditi prin donatie. Nu inteleg, daca titlul de proprietate este pe 500mp din care a vandut 100mp pe foaie alba scrisa de mana, cum a donat fiului tot 500mp si s-a intabulat fiul pe intreaga suprafata ? Promisiunea de vanzare nu mai este valabila? Eu nu voi avea nici o problema daca cumpar intreaga suprafata ? Multumesc.
In primul rand, va putem spune ca vanzarea unui teren agricol, daca este situat in extravilan, se supune unor reguli speciale instituite de legea 17/2014. Deci ca atare, trebuie sa precizati daca terenul este situat in extravilan sau in intravilan, pentru ca discutia difera in mod considerabil.
In al doilea rand, trebuie sa ne spuneti care este situatia de fapt cu cei 500 mp de teren, adica daca sunt imprejmuiti si cine-i are si de cand ii are in folosinta de fapt, aici fiind de interes daca vecinul exercita posesia pentru cei 100 mp.
Si nu in ultimul rand, trebuie sa precizati cum figureaza terenurile pe rolul fiscal, la impozite si taxe locale.
Si, probabil ca mai este nevoie si de alte clarificari, dupa caz.