Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare pensie alimentara restanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare pensie alimentara restanta

Buna ziua!
Sunt divortata din septembrie 2015,Am doi copii minori in intretinere. In toata aceasta perioada de timp nu am primit nici un ban din pensia cuvenita. Cum as putea sa recuperez acesti bani printr_o poprire salariala a fostului sot. Chiar daca il reclam la politie,stiu ca nu are posibilitatea de a-mi restitui toti banii,si ideea de a fi inchis nu imi ofera satisfactie financiara pentru a recupera suma de bani. Pensia alimentara a fost fixata la suma de 175 ron/copil,adica 350 lei total/luna.
exista vreo posibilitate de solicitare in instanta pentru poprire salariu?

Va multumesc!
amaria72, utilizator
Poprirea se efectueaza in cadrul unei proceduri de executare silita, procedura deschisa prin solicitarea de punere in executare silita a unei hotarari definitive, adresata unui Executor Judecatoresc.
Buna ziua! Eu nu pot solicita instantei aceasta procedura? Este obligatoriu prezenta unui executor?
Mergeți la executor judecătoresc.
Va multumesc!