Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

salut.sunt cadru militar si as dori sa stiu dak facultatea(5ani la zi,licentiat),se adauga la vechime?am inteles ca se ia in considerare la pensionare,altii spun k se considera vechime conflorm L 19/2000.daca se poate sa imi dea cineva un raspuns clar.va multumesc
Facultatea-cursuri la zi se ia considerare la calculul vechimii doar pentru pensie limita de varsta (legea nr.19/2000) nu si pentru spor de vechime sau vechime in specialitate.Deoarece in aceasta perioada nu ati lucrat nu o sa aveti si stagiu de cotizare.
Cursurile la zi ale unei facultati constituie stagiu asimilat stagiului de cotizare.
Adica, la pensionarea pentru limita de varsta se adauga stagiului de cotizare.