Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pierdere din vânzarea fondurilor mutuale. În acest ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pierdere din vânzarea fondurilor mutuale. În acest caz se mai completează D200?

Sunt persoana fizica, pensionar (1200 lei). In 16.01.2017 am cumparat fonduri mutuale la ING.Bank pe care le-am vandut in 09.02.2017 (dupa 3 saptamani) cu o pierdere de 21 lei cf. situatiei bancare. Fondurile mutuale de la ING sunt domiciliate în Luxemburg. Câștigurile nete din vânzarea fondurilor mutuale reprezintă un venit impozabil realizat în străinătate și trebuie raportate la ANAF indiferent daca obtii venituri sau ai pierderi? Nu realizez alte venituri in afara pensiei. Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Pe dumneavoastra va intereseaza castigurile fondurilor de investii in masura in care ranadamentul acestora este pozitiv. In calitate de contribuabil in Romania dumneavoastra aveti o pierdere si nu un castig, prin investitia pe care ati facut-o, deci nu aveti pentru ce sa datorati impozit in legatura cu acea tranzactie.
In conformitate cu art.3.5 din Instructiunile de completare a declaratiei 200:
"3.5. Transferul titlurilor de valoare şi orice alte operaţiuni cu instrumente financiare, inclusiv
instrumente financiare derivate, precum şi din transferul aurului financiar
Declaraţia se depune de către persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat
câştiguri/pierderi din transferul titlurilor de valoare şi orice alte operaţiuni cu instrumente
financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum şi din transferul aurului financiar şi au
obligaţia stabilirii câştigului net anual/pierderii nete anuale, potrivit legii."
Insa acest lucru ar fi trebuit stipulat in contractul de achizitie al unitatilor de fond, cine si ce depune.
Mihaela Molnar, Consultant asigurari
@Mihaela Molnar Mie ceva nu imi este clar: In citatul art. 3.( se spune ca se depune Declaratia pentru citez "Declaraţia se depune de către persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat câştiguri/pierderi".
Dumneavoastra sustineti in primul alineat al raspunsului ca deoarece exista o pierdere NU trebuie depusa Declaratia.
Pana la urma cum este: se depune sau ba daca ai pierderi?...
Se depune si pentru pierdere.