avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pierdere din vânzarea fondurilor mutuale. În acest ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pierdere din vânzarea fondurilor mutuale. În acest caz se mai completează D200?

Sunt persoana fizica, pensionar (1200 lei). In 16.01.2017 am cumparat fonduri mutuale la ING.Bank pe care le-am vandut in 09.02.2017 (dupa 3 saptamani) cu o pierdere de 21 lei cf. situatiei bancare. Fondurile mutuale de la ING sunt domiciliate în Luxemburg. Câștigurile nete din vânzarea fondurilor mutuale reprezintă un venit impozabil realizat în străinătate și trebuie raportate la ANAF indiferent daca obtii venituri sau ai pierderi? Nu realizez alte venituri in afara pensiei. Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Mihaela Molnar , Consultant asigurari 14:12, 29 Ianuarie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe dumneavoastra va intereseaza castigurile fondurilor de investii in masura in care ranadamentul acestora este pozitiv. In calitate de contribuabil in Romania dumneavoastra aveti o pierdere si nu un castig, prin investitia pe care ati facut-o, deci nu aveti pentru ce sa datorati impozit in legatura cu acea tranzactie.
In conformitate cu art.3.5 din Instructiunile de completare a declaratiei 200:
"3.5. Transferul titlurilor de valoare şi orice alte operaţiuni cu instrumente financiare, inclusiv
instrumente financiare derivate, precum şi din transferul aurului financiar
Declaraţia se depune de către persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat
câştiguri/pierderi din transferul titlurilor de valoare şi orice alte operaţiuni cu instrumente
financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum şi din transferul aurului financiar şi au
obligaţia stabilirii câştigului net anual/pierderii nete anuale, potrivit legii."
Insa acest lucru ar fi trebuit stipulat in contractul de achizitie al unitatilor de fond, cine si ce depune.
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2018
Mihaela Molnar, Consultant asigurari
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Mihaela Molnar Mie ceva nu imi este clar: In citatul art. 3.( se spune ca se depune Declaratia pentru citez "Declaraţia se depune de către persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat câştiguri/pierderi".
Dumneavoastra sustineti in primul alineat al raspunsului ca deoarece exista o pierdere NU trebuie depusa Declaratia.
Pana la urma cum este: se depune sau ba daca ai pierderi?...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se depune si pentru pierdere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit castig din vanzare actiuni teodor11 teodor11 Buna ziua, Daca in anul 2011 am avut pierderi de 10000ron din vanzare actiuni si in anul 2017 am avut venit de 10000ron mai trebuie sa platesc impozit? ... (vezi toată discuția)
Cum se completează declarația unică pentru veniturile obținute în 2018 din vânzare părți sociale ale unui srl? juridic_cas juridic_cas Buna ziua, Cum se completeaza declaratia unica pentru veniturile obtinute in 2018 din vanzare parti sociale ale unui srl. (vezi toată discuția)
Doi la suta catre un ong manole silviu manole silviu Buna ziua, in cazul in care asociatul unic al unui SRL doreste sa vireze 2% din impozit catre o organizatie non-profit, ce anume trebuie sa completeze: ... (vezi toată discuția)