Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta salariat

Buna ziua,

Imi prind urechile de fiecare data cand trebuie sa eliberez o adeverinta pentru medic....pentru ca asa mi se cere...si nu stiu pe care din cele 2 trebuie sa o eliberez.
Cum sa fac diferenta? Anexa 1^1 ORDIN nr. 903 din 19 noiembrie 2007 vs ANEXĂ (Anexa nr. 7 la norme)?
Ce informatii trebuie sa solicit de la salariat astfel incat sa pot elibera adeverinta corecta si care sa ii foloseasca?
Adeverinta salariat pentru medic are un nou model .

Ordinul nr. 43/8 din 13 ianuarie 2016, publicat in Monitorul Oficial nr. 46 din 20 ianuarie 2016 aduce modificari asupra Normelor de aplicare ale OUG. 158/2015, aprobate prin Ordinul 60/32/2006.
[ link extern ]
NORME din 5 ianuarie 2018
de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate situeaza Anexa 19 ca Anexa 7. Sunt medici care tin la aceasta specificare.

Si tot nu m-am lamurit....Anexa 7 o eliberez cand salariatul are nevoie de medical.....si anexa 2 la norme o eliberez cand se duce, de ex, pentru o trimitere? sau cand se interneaza in spital?