Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!- pensie de intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!- pensie de intretinere major

Copilul meu luna viitoare implineste 18 ani si inca este elev.Mai primeste pensie alimentara sau trebuie iar sa il dau in judecata pe fostul sot?
gi-jane2, moderator
Va primi pensie alimentara pana la finalizarea studiilor
Pensia de intretinere in favoarea minorului inceteaza de drept la implinirea varstei de 18 ani, prin urmare daca tatal nu va achita de bunavoie pensia de intretinere dupa aceasta data, copilul devenit major va formula in nume personal ( deci nu dvs.), o actiune de stabilire pensie in favoarea majorului aflat in continuarea studiilor, urmand ca in cadrul actiunii sa faca dovada continuarii studiilor cu adeverinta eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmeaza.