Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Investitii la bvb prin srl
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Investitii la bvb prin srl

Buna seara,

Am o suma de bani pe care as dori sa o investesc pe piata de capital.
Cum e mai bine, sa am srl sau persoana fizica din punct de vedere al impozitului pe profit. suma initial este de 20000 euro.

Multumesc!
george-neagu, moderator
Daca va deschideti cont la un broker ca persoana fizica veti fi impozitat cu 10% pe castigul din tranzactii la Bursa de valori Bucuresti si veti depune declarata 200, Pentru contribuia la sanatate si pensie, doar pentru cazul cand veti depasi anual cu acest castig si cu dividendele incasate plafonul de 22800 lei. E mai bine asa.
Si pentru legea 2018 cu impozitul de 1% sau e doar pt consultanti?

Multumesc!