Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Supervizare Concediu Medical - este legal ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Supervizare Concediu Medical - este legal ?

Este foarte umilitor cand esti bolnav si te duci la medicul de familie, si iti prescrie langa medicamente si concediu medical.
Dupa ce anunti angajatorul, iti este comunicat ca trebuie sa te prezinti a doua zi si la medicul de medicina muncii angajat de intreprindere.
Este legal ? sau umilinta totala ?
Eu asa stiu, ca numai concediul de risc maternal se vizeaza de medicul de medicina muncii.
Dosarul medical al salariatilor se pastreaza la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
Pot exista prevederi in ROI al firmei conform carora toate concediile medicale, inclusiv cele de boala, cele de incapacitate temporara de munca datorata AM si BP, se vizeaza de catre medicul de medicina muncii. Se practica in special in firmele cu riscuri profesionale deosebite pentru a se putea intocmi mai usor statistici legate de morbiditatea profesionala, statistici solicitate ca fila in dosarul pentru avizarea locurilor de munca incadrate anual in grupe de munca.
Inclusiv procedura de avizare a concediilor medicale se stabileste prin ROI.
Multumesc pentru raspuns.
Dar medicul de medicina muncii cu care are firma incheiat contract poate propune neplata indemnizatiei de boala ?
Concediu medical este un drept al salariatului , sau este o optiune care este incadrat Regulament de Ordine Interioara ?
Niciunul dintre medici nu poate face o astfel de propunere....este un drept al salariatului caruia ii corespunde obligatia de plata a angajatorului.