Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiunea de lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiunea de lipsire de libertate

-se retine si daca in momentul cand o persoana este acostata pe strada,dusa intr-un autoturism si la scurt timp eliberata?
Fapta poate constitui infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal, prevazuta de art. 189 C. penal.
Da, infractiunea se consuma daca aceasta operatiune s-a desfasurat fara consimtamantul victimei.
Depinde insa de mai multe lucruri pentru a se ajunge la inchisoare cu executare.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca a existat constrangere, se retine infractiunea de lipsire de libertate in mod ilegal.
se poate retine infractiunea daca persoana nu a fost de acord sa se urce in masina, adica a fost luata cu forta.

apropos de subiect, ce trebuie sa facem noi avocatii cand de exemplu: eu in mod curent cand ma duc la penitenciarul Rahova (dupa cum cred ca stiti)n este un coridor lung si rece care te duce in mijlocul salii cu detinuti. acel coridor are niste gratii care se inchid si se deschid automat. eu impreuna cu procurorul si cu alte persoane, de nenumarate ori am fost tinuti pe acel coridor cel putin 10 min. nu puteam iesi ca erau gratiile acelea care se deschideau numai cand isi aducea aminte gardianul.
de fiecare data cand merg la Rahova se intampla asa ceva.
chiar ca ar trebui sesizata conducerea penitenciarului, deoarece suntem privati de libertate ilegal. pe mine personal m-au privat cvel putin 1h si 30 min pana acum, in vizitele mele la detinuti.#-o
Da, am patit si eu asa la Rahova, doar ca i-a lasat pe toti sa iasa si apoi, cand sa ies si eu au inchis portile.
I-am enervat si au facut o gluma.
Nu prea m-a distrat si le-am facut semn la camera sa deschida poarta.Nu dupa mult timp au deschis.