Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiunea de lipsire de libertate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiunea de lipsire de libertate

-se retine si daca in momentul cand o persoana este acostata pe strada,dusa intr-un autoturism si la scurt timp eliberata?
ati acceptat sa intrati in aceea incapere?
acolo sunt reguli interioare care trebuie respectate de toate persoanele...nu cred ca se pune problema legalitatii.In cazul in care ati fost de mai multe ori inseamna ca stiati si acceptati consecintele " vizitei"
Exemplele sunt diametral opuse, in primul caz este luata cu forta de pe strada si se intrunesc elementele constitutive ale infractiunii de lipsire de libertate, iar in cel de-al doilea caz, se cunostea si se acceptase o asemenea consecinta.

csty a scris:

ati acceptat sa intrati in aceea incapere?
acolo sunt reguli interioare care trebuie respectate de toate persoanele...nu cred ca se pune problema legalitatii.In cazul in care ati fost de mai multe ori inseamna ca stiati si acceptati consecintele " vizitei"

Nu este vorba de celule.
Exista un coridor lung pe sub pamant pe unde avocatii ajung la grefa cu clientii lor.
La acel coridor de sub pamant ma refeream.
Radu Alexandru a scris:

Exemplele sunt diametral opuse, in primul caz este luata cu forta de pe strada si se intrunesc elementele constitutive ale infractiunii de lipsire de libertate, iar in cel de-al doilea caz, se cunostea si se acceptase o asemenea consecinta.

exact sunt doua cazuri diferite. cazul avocatilor este mai altfel ca nu suntem dusi acolo cu forta insa ori de intram in masina ori de intram pe coridor , in ambele cazuri suntem tinuti acolo peste vointa noastra. . . deci ce v-am spus sa leaga de subiect.

csty, nu este vorba ca trebuie sa acceptam consecintele vizitei, te exprimi de parca as fi savarsit vreo infractiune si trebuie sa suport consecintele. nu este normal sa fi privat de libertate fara o baza legala...nici macar 1 minut.
Eu nu faceam referire la vreo infractiune desi initial m-am enervat.
Fiind doar o gluma situatia este alta.
Gardienii radeau pe sub mustati sau nu chiar cand am iesit pe poarta.
Oricum, puteau si din greseala sa inchida poarta.

Insa in cazul expus de user e vorba de o infractiune.