Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare forma acoperiș și intrebuintare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare forma acoperiș și intrebuintare

Salut !
Este posibil sa se mai fi discutat pe forum dar eu nu am găsit.
As dori sa refac acoperișul și forma acestuia , cât și destinația acestuia . Dintr'un acoperiș normal vreau sa fac un pod mai înalt care sa fie folosit că spatiu de locuit!
Cum as putea sa numai fac proiect , doar să scot o autorizatie sa pot merge cat de cat legal !
Știu că voi fi interpretat greșit dar îmi asum riscul
Mulțumesc
Autorizatia de construire se obtine in baza proiectului si acordului asociatiei de proprietari Veti fi "legal" in aceste conditii.
De ce sa fiti interpretat gresit?
Acoperișul este la o casă , cred că nu am postat unde trebuie.
Nu am nevoie de acordul asociației de proprietari.
Nu exista nici o modalitate să sar peste proiect și să scot doar o autorizație de........ Ceva sa fie semilegal
Proiectul necesita o cheltuială mare plus timp mult
Ati postat unde trebuie dar nu ati dat detalii pentru a se intelege ce doriti.
Numai ca ati scris "numai" legat si se intelege ca ca "numai" in baza proiectului sau cel putin asa am inteles eu.
Ideea este ca autorizatia pentru construire nu se scoate cu puncte puncte ci numai in baza unui proiect.
Aveti obligatia sa scoateti AC altfel vine primaria si va obliga sa demolati constructia, asta pe langa o amenda care sa va motivee sa faceti proiect.
Cu cine intentionati sa executati lucrarea, singur, pe cont propriu, cu meseriasi, cu firma?
Daca veti executa cu firma in mod sigur nu vor executa fara proiect si AC.
Nu merita sa va asumati riscul de a face modificari neautorizate, cu puncte puncte, primaria are nevoie de bani, si-au majorat salariile si au nevoie de bani din amenzi care merg in bugetul local, asa ca sunt destul de vigilenti sa aplice amenzi.
Plus ca in cazul in care vine vreo furtuna si va cade acoperisul in cap, poate nu dvs ci altor membri din familie, ajungeti sa dati de alte belele.
Si veti ajunge la concluzia ca proiectul merita cheltuiala si timpul pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Normele in vigoare prevad ca autorizatia de construire si certificatul de urbanism se pot elibera numai dupa verificarea temeinica a proiectului tehnic
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

numai dupa verificarea temeinica a proiectului tehnic

Care sunt normele in vigoare care prevad ca verificarea trebuie sa fie temeinica?