Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE

Printr-o decizie a Curtii de Conturi, s-a stabilit un prejudiciu in cuantum de .... lei- prejudiciu recuperat in natura. Folosul nerealizat a ramas nerecuperat de la 2 persoane, foste angajate ale Primariei X. Care este modalitatea de recuperare a folosului nerealizat? Multumesc.
Modalitatea de recuperare va fi stabilita in functie de natura folosului nerealizat
Folosul nerealizat a fost stabilit de Curtea de Conturi ca reprezentand accesorii fiscale in valoare de .... lei, de la data recuperarii prejudiciului
si pana in prezent. Sunt aplicabile disp. Art 1522 si urm din Codul civil? Adica persoanelor li se aduce la cunostinta ca au de platit suma intr un anumit termen, iar daca nu se trece la executare silita? Suma se plateste in solidar, nu? Daca nu exista alte date din care sa rezulte ca fiecare are de platit o anumita suma
Adica notificare de plata, actionare in instanta si apoi executare silita.
Daca spuneti ca persoanele sunt "foste angajate" nu va ramane decat sa le dati in judecata (daca pe cale amiabila nu se poate recupera suma, si probabil ca nu se poate).