Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retineri din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retineri din salariu

Am primit o NOTIFICARE din partea angajatorului referitoare la deficientele consemnate in raportul de control al Curtii de Conturi, ca deficienta consemnata fiind "stabilirea intinderii prejudiciului produs ca urmare a promovarii unui numar de XX salariati, fara respectarea prevederilor legale, inclusiv a dobanzilor/foloaselor nerealizate", prejudiciu creat pe o perioada de [n] luni.
Prin aceasta ni se solicita ca in termen de 5 zile de la primirea acesteia sa ne prezentam cu tot prejudiciul creat (brutul plus dobanzile/foloasele nerealizate) la sediul societatii.
Atentionare: "neprezentarea in termenul mai sus mentionat, constituie refuz, urmand ... sa fim actionati in judecata pentru obtinerea titlului executoriu in vederea recuperarii sumelor incasate necuvenit".
Vreau sa stiu daca acesta procedura este corecta?
Cand a fost pronuntata Decizia Curtii de Conturi?
Este corect sa va înștiințeze despre acea Decizie a Curtii de Conturi ... Decizia Curtii de Conturi nu este titlu executoriu si nu se pot face retineri in baza acesteia ..... in instanta nu se pot recupera decat drepturi din luna martie 2010 ....