Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu pe baza unei decizii de mutare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu pe baza unei decizii de mutare emisa in urma cu 8 luni

Buna ziua,
In februarie 2009 am primit decizie de mutare in alt compartiment, in care se spunea si ca salariul va fi renegociat. Acest lucru nu s-a intamplat atunci. Intre timp, in mai 2009, in locul directorului a ajuns un coleg cu care am avut unele divergente. In octombrie am primit o invitatie la renegocierea salariului pe baza deciziei din februarie. Este sigur vorba de micsorare salariu, intrucat au mai fost doua incercari (nereusite) in acest sens in ultima luna. Este normal (legal)? As putea avea castig de cauza daca l-as acuza de hartuire morala? Cum ar trebui sa procedez? Maine trebuie sa ma prezint pentru "renegociere". Va rog, dati-mi un sfat! Va multumesc!
modificarea drepturilor salariale se face cu acceptul expres al angajatului. micsorarea unilaterala a acestuia fara acceptul salariatului nu se poate face si printr-o actiune in instanta se poate repara acest lucru. in societati, de regula, se produc sicane la limita legii carora angajatii le fac cu greu fata. in cazul dv. va sfatuiesc sa va vedeti interesul, urmind a aprecia daca este in avantajul dv. negocierea.
Este foarte simplu. Daca nu va convine salariul propus, nu semnati actul aditional de modificare a acestuia.
In februarie 2009 am primit decizie de mutare in alt compartiment, in care se spunea si ca salariul va fi renegociat.

Asemenea modificari (inclusiv cea de schimbare a locului de munca in alt compartiment) se fac numai prin acordul ambelor parti (angajator/salariat).