Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrarea in posesie a unei proprietati(teren agricol)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrarea in posesie a unei proprietati(teren agricol)

tatal meu nu mai este in viata si eu fiind fiul doresc sa stiu cum pot intra in posesia pamintului chiar daca tatal meu nu are titlu de proprietate pe acel teren.este vorba de pamintul agricol din satul natal al tatalui meu aflat in jud.vaslui.doresc sa cunosc procedura prin care sa aflu tipul exact de proprietate si in ce masura am dreptul la aceea proprietate.
In primul rand trebuie sa dezbateti succesiunea la un notar public din raza teritoriala a ultimului domiciliu al defunctului. Dupa ce sunteti in posesia certificatului de mostenitor care sa ateste ca sunteti mostenitorul tatalui dvs trebuie sa va adresati primariei pentru a vedea daca tatal dvs este inregistrat pe rolul fiscal cu terenuri sau alte proprietati. Terenul agricol trebuia revendicat in baza legii 18/1991(r) . Daca tatal dvs nu a facut acea revendicare dar a folosit tot timpul acel teren agricol , puteti invoca in instanta numai uzucapiunea de 30 de ani daca indepliniti conditiile cerute de Codul Civil!B-)
SUCCES!
Cum v-a spus Mihai, daca tatal dv. nu a facut cerere de reconstituire in termenul legal singura solutie care ramane este uzucapiunea.