Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Pensie de invaliditate civila
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Pensie de invaliditate civila

Sunt in Italia din 2002 si am lucrat cu acte in regula pana in 2014. In 2006 mi-am rupt piciorul drept la munca, dar nu am reclamat patronii de frica ca ma dau afara de la munca. Piciorul e problematic acum, ptr ca am avut placa la genunchi. Acum sunt operat de hernie de disc. Ce imi puteti spune? Pot sa iau sì eu o pensie de boala? Am 49 de ani si locuiesc tot in italia. Multumesc anticipat.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua!

Adresati-va medicului de familie pentru a prezenta la INPS ''Domanda di Invalidita Civile'' via internet.
Dupa ce traversati aceste etape care dureaza aproape sase luni, in functie de zona unde locuiti, dupa ce aveti recunoastrea invaliditatii civile de catre comisie, puteti initia practica pentru pensie de boala. Nu va poate garanta nimeni ca veti primi pensie de boala.
Bafta!