Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract comodat

Bună ziua,
Mă puteți lămuri, vă rog in aceasta privință- Un spatiu care face obiectul unui contract de comodat poate fi inchiriat unei terte persoane, de catre comodatar, in conditiile in care are acceptul comodantului?

Multumesc
Da, cu siguranta, daca exista acordul comodantului. (art. 2148 alin. (2) Cod civil)
Mai concret, situatia se orezinta astfel: persoana fizica este proprietarul care da prin comodat unei societati 2 spatii comerciale pt a le folosi, administra, inclusiv inchiria. Aici aveam nelamurirea - daca societatea comerciala poate inchiria aceste spatii, avand in obiectul de activitate si caen pt inchirieri? Multumesc mult.
trandafir2, moderator
Da, societatea poate închiria aceste spații.