Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Administrator firma, neangajat - cum sunt asigurat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Administrator firma, neangajat - cum sunt asigurat CASS?

Cum pot fi asigurat CASS daca sunt administrator - obtin venituri din dividende - dar nu sunt angajat? Nu pot fi nici coasigurat si nici nu pot incheia contract cu Casa de Asigurari pentru ca am venituri. Multumesc.
Puteti depune formularul 604 la finante ca persoana fara venit. Venitul din dividende il puteti avea sau nu dar ca sa fiti asigurat la sanatate trebuie sa aveti platita contributie la sanatate lunara 190 lei sau pe sapte luni cumulat , la nevoie.
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Aș dori să știu, vă rog, dacă mai este valabilă această soluție, de completare a formularului 604. Am fost la CAS și mi-au spus că singura variantă de a fi asigurată este să mă angajez.

Vă mulțumesc!