avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistent personal/indemnizatie de insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistent personal/indemnizatie de insotitor

Buna ziua,

Doi batrani trecuti de 80 de ani sunt ingrijiti de fiul acestora deoarece ei nu se mai pot descurca singuri (sufera de diverse boli, printre care si dementa in cazul batranului iar el trebuie supravegheat in permanenta. Batrana este operata si necesita si ea ingrijire speciala). Ambii sunt pensionari dar nu au pensie de handicap sau certificat de incadrare in grad. Intrebarea mea este, cum ar putea fiul sa beneficieze de indemnizatia de insotitor, care sunt pasii necesari de urmat.
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap dsmihalea dsmihalea Buna ziua Soacra mea este nevazatoare si este incadrata in gradul 1 de handicap grav permanent(are certificat).Intre timp a facut mai multe accidente ... (vezi toată discuția)
Mama mea 87 ani a fost diagnosticata cu demență mixta.de doi ... luxi luxi Mama mea 87 ani a fost diagnosticata cu demență mixta.De doi ani stau in permanenta cu ea pentru că necesită supraveghere permanenta deoarece nu se ... (vezi toată discuția)