avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exceptie invocata de instanta!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exceptie invocata de instanta!

buna seara!
instanta mi-a invocat exceptia lipsei calitatii procesuale active, si evident ca a admis-o.
la condica scrie CU APEL.
intrebarea este in cate zile pot face apel si unde se va judeca apelul, daca fondul unde am discutat exceptia este la tribunal?

multumesc
Ultima modificare: Duminică, 18 Octombrie 2009
goldfish, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:26, 27 Octombrie 2009
Termenul de declarare a apelului este de 15 zile de la comunicarea hotararii si se va judeca la curtea de apel, deoarece fondul s-a judecat la tribunal. Apelul se depune la instanta a carei hotarare se ataca.
1-Cod procedura civila art 284 Termenul de apel este de 15 zile de la comunicarea hotararii,daca legea nu prevede altfel.
2-Art 282 Hotararile date in prima instanta de judecatorie sunt supuse apelului la tribunal,iar hotrarile date in prima instanta de catre tribunal sunt supuse apelului la curtea de apel
Puteti sa declarati apelsiianite de comunicare daca vreti neaparat sa faceti apel.
Daca vreti sa vedeti motivarea instantei puteti astepta comunicarea hotararii avnd aceltermen sus aratat de15 zile.
in baza carui articol? eu stiam un termen de 5 zile.
va rog sa-mi spuneti articolul.
asta inseamna ca recursul la aceasta exceptie, daca s-ar ajunge acolo, s-ar judeca la ICCJ?

MULTUMESC PT RASPUNSURI
Art. 284, alin. (1) - Cod procedura civila
Termenul de apel este de 15 zile de la comunicarea hotararii, daca legea nu dispune altfel.

Care a fost obiectul actiunii?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Recurs respins ContSters82334 ContSters82334 Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire.M-am judecat cu angajatorul, am castigat procesul partial, daunele morale nu mi-au fost acordate ... (vezi toată discuția)
Ce formulez, apel sau recurs in vechiul cod de procedura civila eusaisapte eusaisapte Am primit hotararea de la judecatorie, cu drept de recurs in 15 zile. Impotriva acesteia fac apel sau recurs? Mi se pare ca nu ma incadrez la apel conform ... (vezi toată discuția)
Hotarare data fara drept de apel cristiana11 cristiana11 as dori sa stiu in ce conditii o [b]hotarare se da fara drept de apel, adica doar cu recurs in termen de 15 zile [/b]Mentionez cu hotararea a fost pronuntata ... (vezi toată discuția)