Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare data fara drept de apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare data fara drept de apel

as dori sa stiu in ce conditii o hotarare se da fara drept de apel, adica doar cu recurs in termen de 15 zile Mentionez cu hotararea a fost pronuntata de judecatorie in civil
daca hotararea ar fi trebuit pronuntata cu apel se poate ataca aceasta in cadrul recursului_
multumesc
Depinde de obiectul cererii de chemare in judecata. De principiu, art. 282 ind. 1 Cod procedura civila arata care sunt hotararile judecatoresti care nu sunt supuse apelului, ci recursului.

Ce obiect a avut actiunea?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
obligatia de a face

Art. 2821
Nu sunt supuse apelului hotararile judecatoresti date in prima instanta in cererile introduse pe cale principala privind pensii de intretinere, litigii al caror obiect are o valoare de pana la 100.000 lei inclusiv, atat in materie civila, cat si in materie comerciala, actiunile posesorii, precum si cele referitoare la inregistrarile in registrele de stare civila, luarea masurilor asiguratorii si in alte cazuri prevazute de lege.
nu se incadreaza aici!!!!

si totul sa fie complet mentionez ca sa ajuns aici ( la judecatorie ) dupa ce curtea de apel a admis recursul si a casat cu trimitere, pentru ca in prima faza actiunea a avut 3 grade de juruisdictie FOND APEL RECUS
DUPA CASARE ARE NUMAI RECURS ....ACEEASI ACTIUNE #-o
Actiunea are 3 capete de cerere: obligatia de a face, anularea unui contract civil si anularea deciziei administrative pe baya careia a fost incheiat contractul civil
cristiana11, utilizator
Care este obiectul actiunii?

Gabriela Pintea
Actiunea are 3 capete de cerere:
anularea deciziei administrative pe baza careia a fost incheiat contractul civil
anularea unui contract civil
obligatia de a face - incheierea unui alt contract
cristiana11 a scris:

Actiunea are 3 capete de cerere:
anularea deciziei administrative pe baza careia a fost incheiat contractul civil
anularea unui contract civil
obligatia de a face - incheierea unui alt contract

N-am auzit de "decizii administrative pe baza carora a fost incheiat un contract civil".

De ce a casat Curtea de Apel?

Consilier juridic,
Gabriela Pintea