Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recurs sau nu?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recurs sau nu?

1. factura emisa in 23.01.2003. Am facut actiune pentru a obliga debitoarea sa plateasca debitul din factura. Cererea am trimis-o in 19.01.2006, deci in termen.. Instanta imi respinge pe fond actiunea. Pot face recurs sau este implinit termenul de prescriptie de 3 ani, tinand cont de data facturii?

2. Actiunea este respinsa cu drept de recurs, de judecatorie. Nu trebuia sa fie inainte de recurs , apel?
egipt, utilizator
Daca valoarea este sub un miliard nu ai apel. Declara recurs in termen.
Si motiveaza-l in acelasi termen. Succes.
deci nu se pune problema prescriptiei extinctive, nu? Multumesc de raspuns.
Unde este prevederea legala care spune ca se face numai recurs?
Codul de procedura civila: Art. 2821. - (1) Nu sunt supuse apelului hotărârile judecătoreşti date în primă instanţă în cererile introduse pe cale principală privind pensii de întreţinere, litigii al căror obiect are o valoare de până la 1 miliard lei inclusiv, atât în materie civilă, cât şi în materie comercială, acţiunile posesorii, precum şi cele referitoare la înregistrările în registrele de stare civilă, luarea măsurilor asigurătorii şi în alte cazuri prevăzute de lege.