avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... numere provizorii expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

numere provizorii expirate

buna seara,
Va rog sa ma lamuriti ce se poate intapla in cazul fiului meu care este angajat la o societate comerciala din Cluj,si primind un autoturism de la firma pt. a se deplasa la locul de muca a fost oprit de politie pt.un control de rutina, au constat ca
numerele provizorii au expirat de 3 zile.In urma acestei constatari i-au ridicat permisul pentru 6 luni si urmeaza sa platesca o amenda penala.El nu se ocupa de intrtinerea masinilor din firma,este inginer topograf si daca cineva i-ar fi spus putea sa ia masina personala pentru o zi.Se poate intampla ceva mai grav,este urmarit penal ? Va rog sa ma lamuriti daca puteti nu am acces la alte informatii baiatul este cu domiciliul in Cluj Napoca,iar eu locuiesc in Baia Mare,evenimentul a avut loc ieri,sambata 17-10-2009.
Sunt foarte nelinistit pentru ca nu pot sa iua legatura cu cei de la poltia din Cluj sa ma lamuresaca,nu doresc o interventie dar vreau sa stiu exact ce se intapla in
in acest caz.

va multumesc

nicu59
Cel mai recent răspuns: nicu59 , utilizator 21:33, 18 Octombrie 2009
chiar daca nu doriti o interventie, daca o puteti face, faceti-o.In mod clar, firma este sau ar trebui sa fie cea responsabila, dar din pacate fiul dv. este direct si legal responsabil.Probabil este urmarit penal, dar s-ar putea obtine un NUP inainte de a ajunge la proces si sanctiune.Exista circumstante atenuante si cred ca s-ar putea tine cont de acestea, dar aveti nevoie de asistenta de specialitate(avocat)Cred ca altfel nu veti reusi...
multumesc pentru raspuns,dar a mai aparut o anomalie a primit dovada pt.ca i-au ridicat permisul si in mod normal trebiua sa fie valabila 15 zile,iar la el scrie
-fara valabilitate- stie cineva dece?
la varianta cu avocatul deja m-ma gandit caci astfel o sa se intinda in timp si cine
stie ce o sa iasa

va multumesc,
nicu59

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rutiera prin posta georderik georderik am primit azi 14.05.08 o "comunicare" din 05.05.08 in care sunt anuntat ca masina a incalcat regimul legal de vitezaza in localitate si a fost inregistrata cu ... (vezi toată discuția)
"am condus fara permis" Cosmin9090 Cosmin9090 Buna seara, Am o problema si as vrea daca se poate sa ma lamuriti cu un raspuns exact ca sa stiu ce am de facut mai departe. Am sa povestesc cele ... (vezi toată discuția)
Conducere cu permisul suspendat - durata urmaririi penale puiutz90 puiutz90 buna seara. ma numesc Borics Ferenc , si as avea si eu doua intrebari... in data de 12.02.2013 am fost prins traversand la nivel cu o cale ferata pe rosu. ... (vezi toată discuția)