Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Imobil credit ipotecar partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Imobil credit ipotecar partaj

Imobilul cumparat prin credit ipotecar cu rate platite din contul fratelui se poate partaja la divort? Imobilul este cumparat inainte de casatorie, dar ratele sunt platite in timpul casatoriei cu banii fratelui sotului virati pe un card care este pe numele sotului. Mai pe scurt fratele ii vireaza din contul sau catre sotul meu banii pentru rata casei. Ce se intampla la divort? Se mai poate partaja sau el vine cu dovada ca ratele au fost platite de frate?
Oanamihai82, utilizator
Imobilul fiind cumparat inainte de casatorie, este bun propriu al sotului.
Ati fi putut avea un drept de creanta pentru partea pe care ati fi achitat-o ca si rate, dar, dat fiind ca banii au provenit de la fratele sotului, invocarea unui astfel de drept ar fi usor de respins prin prezentarea transferurilor de bani.
Imobilul nu se partajeaza, e bun propriu al celui ce figureaza ca proprietar in CF. La partaj se poate cere drept de creanta pt ratele achitate in timpul casatoriei,50% din valoarea acestora revenind celuilalt sot neproprietar .

prepeleac a scris:

Imobilul nu se partajeaza, e bun propriu al celui ce figureaza ca proprietar in CF. La partaj se poate cere drept de creanta pt ratele achitate in timpul casatoriei,50% din valoarea acestora revenind celuilalt sot neproprietar .

Din cate am inteles mai sus el poate face dovada transferurilor bancare dintre sot si frate si nu mai pot cere nici un drept de creanta, deci practic nu pot obtine nimic. Corect?

Multumesc pt raspuns. Dar daca in timpul casatoriei i~as cere sa ma treaca in coproprietate, este posibil?
gi-jane2, moderator
Daca doreste poate sa va faca donatie in timpul casatoriei ( 50% sau orice alta cota)