Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

SOTUL A AVUT O CASA INAINTE DE CASNICIE,ACEASTA CASA A FOST VANDUTA DUPA CE NE-AM CASATORIT .CU BANII PRIMITI AM CUMPARAT O ALTA CASA IN ALTA LOCALITATE.DACA DIVORTAM DUPA 24 ANI ACEASTA CASA ESTE CONSIDERATA INCONTINUARE A SOTULUI SAU SE IMPARTE?
Imobilul (casa de locuit) care a apartinut sotului inainte de casatorie si a fost vandut dupa casatorie, iar cu banii incasati ati cumparat un alt imobil(casa de locuit) se considera bun comun dobandit in timpul casatoriei. In caz de divort, acel bun se partajeaza!
Daca insa sotul va face dovada faptului ca noua casa a fost achizitionata cu banii proveniti din vanzarea unui bun propriu si deci bunul sau propriu a fost inlocuit cu un alt bun , s-ar putea ca sotul sa fie considerat proprietar singular, sotia avand doar dreptul la alte bunuri dobandite in comun si eventual la recuperarea sumelor de bani aduse ca aport la intretinerea si sporirea valorii imobilului
Opinia mea este ca bunul dobandit in timpul casatoriei, dar cu pentru care s-a facut plata cu o suma de bani provenita din vanzarea unui alt bun imobil, avut in proprietate inainte de casatorie, este bun propriu si nu poate face obiectul unui partaj in caz de divort.
consider ca in acest caz bunul dobindit, in timpul casatoriei, ca urmare a vinzarii unui bun propriu are acelasi regim juridic ca si bunul instrainat. dv. aveti, in schimb, un drept de creanta asupra cotei parti a sumelor cheltuite pentru imbunatatirile aduse acestuia.