Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa cumparata inainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa cumparata inainte de casatorie

Buna ziua!
Fiul meu a cumparat o casa cu multi ani inainte de casatorie, dar a vandut-o dupa casatorie. As dori sa stiu daca , banii proveniti din vanzarea acestei case , constuie bun propriu sau bun comun, in cazul unui divort ?
Multumesc anticipat!
Bun propriu.
Daca face dovada celor spuse,suma de bani,provenita din vânzarea imobilului,precum și celelalte sume de bani dobindite înainte de căsătorie,împreună cu moștenirile primite,nu fac obiectul partajului(în principiu).Doar bunurile dobindite în timpul căsătoriei se împart.